sv. Valburga / čt 25. únor 2021

Pocházela ze starého šlechtického anglosaského rodu. Vstoupila do kláštera řádu sv. Benedikta. Když její strýc (pozdější svatý) Bonifác viděl, že v Německu chybí kláštery pro ženy, povolal Valburgu do Mohuče, k... (pokračování)

Novoroční předsevzetí pro znepokojené katolíky: Několik návrhů

Během pochmurného období stanného práva a po jeho skončení na počátku 80. let pronášeli mnozí svobodomyslní Poláci 1. ledna sarkastické přání: „Ať je nový rok lepší, než teď víte, jaký bude!“ Toto přání by mohli na počátku roku 2020 pronášet katolíci obávající se o budoucnost církve, protože přicházejí další nepříjemné zprávy.

Novoroční předsevzetí pro znepokojené katolíky: Několik návrhů

Ponechme tedy některé z nich raději stranou, než se zamyslíme nad několika předsevzetími, jež nám mohou pomoci vyrovnat se s nadcházejícím rokem ve víře, naději a lásce.

Finanční skandály ve Vatikánu budou nabírat na síle. Už několik měsíců je jasné, že hráz, chránící tajemství maskující nezodpovědnost (a ještě horší věci), praská. Očekávejte tedy další znepokojivá odhalení týkající se korupčního sebeobohacování, zneužívání financí charity, hloupých investic a obecné neschopnosti za Leonskými hradbami.

Vatikánská diplomacie nás patrně nepřestane zklamávat. A zklamaní budou všichni, kdo se zajímají o lidská práva, která církev hlásá ve svém sociálním učení. Během uplynulých pěti let diplomacie Svatého stolce chybovala v Sýrii, Rusku, na Ukrajině, v Barmě, na Kubě, v Číně a Venezuele. Zdá se nepravděpodobné, že v roce 2020 uvidíme razantnější vatikánskou obranu lidských práv. Ale zřejmě budeme svědky ještě vyhrocenějších pozic Vatikánu v otázkách změny klimatu a migrace. Jak tomu bylo v minulosti, absolutismus pomůže zmenšit prostor pro nacházení rozumných přístupů k těmto problémům.

Kauzy zneužívání
Svatý stolec vydá zprávu o životní dráze Theodora McCarricka. Tato zpráva nikoho nepotěší. Uprostřed nelibých komentářů, které budou po jejím vydání následovat, je důležité pamatovat na tři hlavní pravdy o této mrzké záležitosti: Mnozí dokáží oklamat lidi. McCarrick je člověk, který ne vždy dostál cti. A McCarrick po celá desetiletí obelhával spoustu lidí, včetně moudrých a svatých lidí, bohatých dárců, kteří se nadchli jeho přístupem „dělat vše po svém“, i jeho bývalých přátel na nejvyšších postech amerického i světového katolicismu.

Agresivní a politicky motivovaní státní zástupci budou i nadále vydávat zprávy o historických případech pohlavního zneužívání. Reakce ustrašených církevních představitelů bude v nejlepším případě vlažná. Stejně jako po vydání dnes již vzorové zprávy pensylvanského generálního prokurátora se opět vytratí dvě skutečnosti přehlížené většinou medií, mnoha institucemi zodpovědnými za bezpečí mládeže a také mnoha katolíky: totiž, že katolická církev je dnes pravděpodobně nejbezpečnějším prostředím pro mladé lidi v zemi; a že se katolická církev z hořkých zkušeností poučila, jak vytvářet bezpečné prostředí, ze kterého by se chlapečtí skauti, dívčí skauti, veřejné školy a svazy učitelů veřejných škol mohly učit.

A navrhovaná předsevzetí?
Rozhodněte se být misionářským učedníkem na té nejskromnější úrovni. Uprostřed těch i oněch problémů se mě znepokojení katolíci stále ptají: „Co mám dělat?“ Vždycky jim odpovídám: „Pokuste se do Velikonoc přivést na nedělní mši alespoň pět roztrpčených katolíků a zkuste alespoň jednoho nevěřícího člověka seznámit s Kristem.“ Tato evangelizace ve skromných podmínkách je nezbytná pro skutečnou katolickou reformu. A je také nesmírně uspokojující. Pusťme se do ní, bez ohledu na potíže.

Rozhodněte se omezit čas, který věnujete katolické blogosféře. V roce 2019 se mnoho katolických webů prostě pominulo. Není nutné otevírat webové stránky, které se soustavně zaměřují jen na hysterii a propagandu. Chcete-li číst spolehlivé katolické zprávy, navštěvujte stránky Catholic News Agency a National Catholic Register. Chcete-li si přečíst rozumné komentáře k bouřlivé katolické scéně, navštivte stránky Catholic World Report, First Things a The Catholic Thing. To je více než dostačující pro kohokoli. Když omezíte návštěvy blogosféry na tyto stránky a budete ignorovat podněcovatele hysterie a propagandisty, sníží se vám krevní tlak a zároveň zůstanete dobře informováni.

Rozhodněte se, že zintenzivníte modlitby za ospravedlnění kardinála George Pella. V prvním kvartálu roku 2020 bude křivé obvinění tohoto nevinného muže napadeno u australského Nejvyššího soudu. Modlete se, aby bylo spravedlnosti učiněno za dost, aby se obnovila pověst Austrálie jako země, která se řídí právem a aby tento kardinál mohl znovu hrát zásadní roli v záležitostech katolické církve.

Rozhodněte se prohloubit svůj duchovní život vážnou duchovní četbou. Pro začátek je vhodná například nedávno vydaná kniha arcibiskupa J. Augustina DiNoii, OP: Grace in Season: The Riches of the Gospel in Seventy Sermons.

Rozhodněte se poděkovat dobrým kněžím a biskupům, které znáte, za jejich oběť a službu. Zaslouží si to.

Kéž je rok 2020 pro všechny rokem plným milosti. (Budeme ji potřebovat.)

George Weigel, First Things
Přeložil Pavel Štička

10. 02. 2020, RC Monitor 3/2020