sv. Fridolin / so 6. březen 2021

Byl věrozvěstem z Irska. Působil jako putující mnich. Ve Francii v Poitires vyzvedl z trosek ostatky sv. Hilária. Zakládal kostely a hledal místo na něž byl ve snu povolán. Byl to ostrov na Rýně, kde u Säckinge... (pokračování)

Kardinál Dolan se v Havaně setkal s kubánským prezidentem

Newyorský kardinál Timothy M. Dolan se 11. února soukromě setkal s prezidentem Kubánské republiky. Celý poslední den jeho šestidenní návštěvy ostrovního státu byl naplněn především návštěvami kubánských duchovních a humanitárních organizací a zařízení, kde katolíci na ostrově provozují služby pro chudé a seniory.

Kardinál Dolan se v Havaně setkal s kubánským prezidentem

„Setkání proběhlo velmi dobře a není divu, protože on je vždy mimořádně srdečný,“ uvedl newyorský arcibiskup v rozhovoru pro Catholic News Service po setkání s kubánským prezidentem Miguelem Diazem-Canelem Bermúdezem v Havaně. „Řekl jsem, že jsem nepřijel jako politik. Jsem zde jako pastýř, pane prezidente. Chci, abyste věděl, jak moc obdivuji své bratry biskupy (na Kubě).

Byli jsme velmi nadšeni setkáním s kněžími, řeholnicemi, představiteli laiků a prostými věřícími. Jsou šťastní, milují Ježíše a jeho církev. Jsem tak vděčný za otevřenost Kuby, že umožňuje kněžím, sestrám i představitelům věřících laiků na Kubě pomáhat poslání církve.“

Setkání trvalo 50 minut, řekl kardinál Dolan a dodal, že znovu zmínil vášnivou touhu církve „být partnerem ve veřejném prostoru v každém projektu, který zvýší důstojnost lidské osoby, lidského života, důstojnost rodiny, význam manželství a skutečně hluboké dědictví víry, jež se nachází v kubánském lidu.“

Řekl, že považuje prezidenta za „realistu“, který zároveň „touží zjistit, zda mohou být navázány dobré vztahy“.

Kardinál Dolan řekl, že se předtím s Diazem Canelem setkal již dvakrát, naposledy to bylo v roce 2018, v roce, kdy po Raúlu Castrovi převzal vedení Kuby. Diaz-Canel na podzim téhož roku navštívil New York a hovořil v OSN. Požádal o schůzku s kardinálem Dolanem v katedrále svatého Patrika a během této návštěvy dal tomuto duchovnímu dárek: sochu Panny Marie Milosrdné z El Cobre.

Přestože členové církve spolu s dalšími náboženskými skupinami na ostrově byli po vítězství kubánské revoluce pronásledováni, kubánská katolická církev po návštěvě sv. Jana Pavla II. v roce 1998 zakusila vlnu otevřenosti ze strany vládních úřadů. Papež Benedikt XVI. navštívil ostrov v roce 2012, v roce 2015 jej následoval papež František – všichni tři přinášeli zprávu o spáse.

Vatikán s pomocí kubánského kardinála Jaime Ortegy z Havany, který zemřel v červenci 2019, hrál hlavní roli při sbližování Kuby s USA a obě země na konci roku 2014 oznámily obnovení diplomatických vztahů včetně znovuotevření velvyslanectví v Havaně a Washingtonu.

Katolická církev neustále tvrdí, že je lepší Kubu angažovat, než ji izolovat, a toto úsilí – od Vatikánu až po americké biskupy – zdůrazňovalo diplomatická řešení.

S prezidentstvím Donalda Trumpa však přišly sankce a nová omezení cestování ze Spojených států na Kubu. Kardinál Dolan uvedl, že si Diaz-Canel cení úsilí Vatikánu a americké biskupské konference a řekl, že dialog je vždy lepší než antagonismus a vzájemná obchodní a kulturní výměna je prospěšná pro vzájemné porozumění národů. „A já jsem to potvrdil,“ prohlásil kardinál.

Kardinál Dolan řekl, že souhlasí s tím, že ti, kdo trpí důsledky takových opatření, jako je embargo, nejsou vládní představitelé, ale obyčejní Kubánci.

„A když vidíte obrovský nedostatek potravin a léků, připadá vám to nespravedlivé,“ prohlásil.

Těm, do kritizují jeho setkání s Diazem-Canelem, sdělil, že má spoustu ostatní práce, ale pokud je pozván na návštěvu a při té návštěvě může vykonat něco dobrého, má o ni jako pastýř zájem.

„Nesedím s rukama složenýma v klíně a netoužím po výletech. Mám dost práce. Pracuji na plný úvazek,“ řekl.

Během setkání mu Diaz-Canel řekl, že Kuba je jediným místem v Americe, které navštívili tři papežové.

„A já jsem odpověděl: ,Ne, ne. Existuje místo, kde byli čtyři papežové – totiž katedrála svatého Patrika. Pak jsem mu dal dárek. Z katedrály“, prohlásil.

Kardinál Dolan řekl, že pokud by stejně jako on mohli tento ostrov navštívit i ostatní, včetně odborníků na vzdělávání, obchodníků, umělců, spisovatelů a představitelů dalších náboženských komunit, „myslím, že by ledy začaly tát“.

O setkání informoval 12. února vládní list Granma, který otiskl dva články o kardinálově návštěvě. Psal, že byl na ostrově přivítán s „pohostinností a úctou“ a zmínil jeho schůzky s kubánskými biskupy a jeho návštěvy „míst souvisejících s církevními aktivitami“ na Kubě.

Druhý článek se zmínil o kardinálově „návštěvě a solidaritě s kubánským lidem, kterému nejednou vyjádřil svou náklonnost“.

25. 02. 2020, Cnstopstories.com