sv. Fridolin / so 6. březen 2021

Byl věrozvěstem z Irska. Působil jako putující mnich. Ve Francii v Poitires vyzvedl z trosek ostatky sv. Hilária. Zakládal kostely a hledal místo na něž byl ve snu povolán. Byl to ostrov na Rýně, kde u Säckinge... (pokračování)

Zpráva: 260 milionů křesťanů po celém světě čelí pronásledování

Celosvětové pronásledování křesťanů je rostoucí problém, říká nová zpráva agentury, která dokumentuje zneužívání křesťanů po celém světě. Zpráva uvádí, že po celém světě čelí pronásledování 260 milionů křesťanů. To představuje nárůst o 6 % oproti předchozímu roku.

Zpráva: 260 milionů křesťanů po celém světě čelí pronásledování

Výroční zpráva Open Doors, zveřejněná v lednu 2020, na první místo seznamu 50 nejnebezpečnějších zemí pro křesťany zařadila Severní Koreu. Je to už po osmnácté, co tato země obsadila první příčku.

Odhaduje se, že v Severní Koreji žije přibližně 300 000 křesťanů z celkové populace 25,4 milionů obyvatel. Jak Open Doors uvádí, pokud jsou severokorejští křesťané odhaleni, vláda je deportuje do pracovních táborů jako politické vězně nebo je dokonce na místě zabije. Setkat se s ostatními křesťany na bohoslužbě je téměř nemožné, jestliže se to neděje v úplném utajení.

Severní Koreu následuje na seznamu 10 nejnebezpečnějších států pro křesťany Afghánistán, Somálsko, Libye, Pákistán, Eritrea, Súdán, Jemen, Írán a Indie.

Dramatický nárůst
„Křesťané zůstávají jednou z nejvíce pronásledovaných náboženských skupin na světě. Pronásledování křesťanů má mnoho podob, nicméně definováno je jako jakékoli nepřátelství, které křesťan zažívá v důsledku ztotožnění se s Kristem. Křesťané na celém světě i nadále riskují uvěznění, ztrátu domova a majetku, mučení, znásilnění a dokonce i smrt v důsledku své víry,“ vyjádřila se Open Doors ve zprávě.

Čína postoupila na seznamu o čtyři příčky výše než v loňském roce, z 27. místa v roce 2019 na 23. místo v roce 2020, z velké části kvůli úsilí komunistické vlády udržet si moc.

Křesťané v Číně zažili v uplynulém roce mimo jiné nárůst útoků na kostely. Podle zprávy Open Doors bylo v roce 2018 v Číně napadeno 793 kostelů z celkového počtu 1847 napadených kostelů po celém světě. Za rok 2019 mluví konzervativní odhady o 5 576 napadených kostelech jen v samotné Číně, uvádí zpráva.

Podle Open Doors je v Číně nejméně 97 milionů křesťanů. Jak nadace hlásí, politiky uzákoněné komunistickou stranou v roce 2018 s cílem „sinizovat“ církev – nebo ji přizpůsobit jejich způsobu myšlení – byly prosazovány na čím dál více územích, což vedlo k dramatickému nárůstu pronásledování křesťanů.

Věřící lidé také trpí neustálým dohledem vlády. Open Doors cituje zprávu CNBC, že v Číně je téměř půl miliardy sledovacích kamer a očekává se, že budou dále přibývat.

Kromě toho mají děti pod 18 let zakázáno navštěvovat kostely, bohoslužebná místa jsou sledována a duchovní jsou stále častěji žádáni, aby se zaregistrovali u komunistické vlády. Pokud odmítnou, riskují podle zprávy uzavření kostela a uvěznění. Více než 5 500 kostelů v nejméně 23 čínských provinciích již bylo po nátlaku uzavřeno.

Radikální skupiny útočí
V Indii se v roce 2019 vyskytlo nejméně 447 ověřených případů násilí a zločinů z nenávisti vůči křesťanům, uvádí zpráva. Mnoho útoků na křesťany v Indii je spácháno radikálními hinduisty a často nabývá podoby davového násilí.

Muslimské extremistické skupiny byly v minulém roce zodpovědné za významnou míru násilí na křesťanech na celém světě. Například na Srí Lance zemřelo 250 lidí a více než 500 jich bylo zraněno při útocích na katolické a protestantské kostely a hotely na Velikonoční neděli, poznamenává zpráva. V Pákistánu podle ní dává vláda radikálním islamistickým skupinám často volnou ruku.

V Iráku a Sýrii byly stovky tisíc křesťanů – až 87 procent křesťanské populace v Iráku –nuceny uprchnout kvůli občanské válce a přítomnosti militantních skupin, jako je Islámský stát.

Mimo Asii zpráva věnuje pozornost situaci křesťanů v africkém státě Burkina Faso, která za poslední rok postoupila v žebříčku o 33 míst. V uplynulém roce zde byly zabity desítky katolických kněží a protestantští pastoři a jejich rodiny byli zabiti nebo uneseni násilnými militantními islamisty.

Významný nárůst násilí v kostelích v Burkině Faso během loňského léta, který neustával po celý zbytek roku, vedl v prosinci biskupa Justina Kientegu z Ouahigouyy k vyjádření, že Západní svět ignoruje vážnou situaci křesťanů v západní Africe a dokonce prodává militantům zbraně určené k zabíjení křesťanů.

Celkově bylo v posledních pěti letech nuceno uprchnout ze svých domovů v Burkině Faso téměř půl milionu lidí a v roce 2019 bylo v zemi militanty zavražděno více než 60 křesťanů.

Také militantní islamistická skupina Boko Haram udržuje svou přítomnost v zemích, jako je severní Nigérie a Kamerun.

Přeložila Michaela Vošvrdová

27. 02. 2020, CNA