sv. Jeroným / st 30. září 2020

Pocházel z chorvatského území. Studoval v Římě a několik let žil jako poustevník poblíž Antiochie. Byl vysvěcen na kněze a pobýval v Konstantinopoli, odkud se vrátil do Říma. Na pokyn papeže Damasa pracoval na ... (pokračování)

Kardinál Pell kriticky o ideologii globálních změn klimatu

V rozhovoru s Catholic World Report mluvil kardinál George Pell v souvislosti s teorií globálních změn klimatu o "ekonáboženství". Varoval před extrémními postoji, jež se vynořily v posledních letech. Vyzval k péči o životní prostředí, ale i k rozumné skepsi k teorii globálních změn, jež by měla být podrobena přírodovědeckému diskursu.

Kardinál připomněl, že ke změnám klimatu docházelo v dějinách opakovaně. Monokauzální výklad tohoto jevu označil za nevědecký.

Zvláště hysterická a extrémní varování před ohříváním planety jsou podle kardinála Pella příznačná "pro pohanskou prázdnotu, pro strach Západu ve chvíli, kdy se střetá s nekontrolovatelnými silami přírody".

Před několika lety se kardinál setkával u nenábožensky vychovávaných dětí se strachem z jaderné války. "Některé tím byly přímo posedlé", řekl. Vypadá to, jako by se lidé bez náboženské tradice stále museli něčeho bát. "Možná hledají příčinu, jež by jim nahradila náboženství".

Kardinál zdůraznil, že péče o životní prostředí musí mít zdravou, rozumnou míru a orientovat se na správný řád věcí. "Ježíš nás volá, abychom nejdříve následovali výzvy vlastního srdce, rodiny a společenství, než začneme moralizovat vzdálené světy, vůči nimž jsme většinou bezmocní".

13. 01. 2008, Kathnet