sv. Jana Frémiot de Chantal / st 12. srpen 2020

Pocházela ze šlechtické rodiny v Burgundsku. Jako dcera představeného parlamentu se provdala za barona de Chantal. Když ten na následky postřelení při honu zemřel, zůstala se čtyřmi dětmi u tchána, kde zakoušel... (pokračování)

Papež se chystá na návštěvu Kuby

Papež Benedikt XVI. plánuje, že na jaře roku 2012 navštíví Kubu, řekl včera významný církevní hodnostář. Monsignor Jose Felix Perez, sekretář kubánské biskupské konference, uvedl na tiskové konferenci, že přesné datum dosud nebylo stanoveno.

„Tato návštěva bude posilou pro víru na Kubě. Měla by také přinést pokoj a usmíření.“

Po kubánské revoluci v roce 1959 byli lidé odrazováni od praktikování náboženství a oslav Vánoc a Velikonoc. Katolické školy byly uzavřeny v roce 1962 a věřícím bylo zakázáno vstoupit do komunistické strany.

Vztahy mezi církví a vládou se zlepšily po skončení studené války. Kuba v devadesátých letech dvacátého století odstranila z ústavy zmínky o ateismu a věřící všech vyznání nyní mohou vstoupit do strany.

Když Kubu navštívil v roce 1998 papež Jan Pavel II., Fidel Castro jej osobně přivítal na letišti. Papež slavil mši na přeplněném Náměstí Revoluce a vyzval, aby se „Kuba otevřela světu a svět se otevřel pro Kubu“.

Poté v roce 2009 a 2010 církevní představitelé pomáhali vyjednávat propuštění politických vězňů.

Msgr. Perez řekl, že papež Benedikt XVI. vykoná pouť ke cti Panny Marie Milosrdné z Cobre, patronky Kuby. Soška Panny Marie v letošním roce putuje po celém ostrově.

Ve svatyni v Cobre se od roku 1927 koná každé ráno mše svatá. Mezi dary pod soškou leží také zlatá medaile od Ernesta Hemingwaye, kterou dostal při udělení Nobelovy ceny.

Vatikánští úředníci sdělili, že papež Benedikt XVI. také zvažuje, že v roce 2012 navštíví Mexiko.

19. 12. 2011, Indcatholicnews.com