sv. Jana Frémiot de Chantal / st 12. srpen 2020

Pocházela ze šlechtické rodiny v Burgundsku. Jako dcera představeného parlamentu se provdala za barona de Chantal. Když ten na následky postřelení při honu zemřel, zůstala se čtyřmi dětmi u tchána, kde zakoušel... (pokračování)

Kuba vyhlásila Velký pátek oficiálním státním svátkem

Kuba vyhlásila Velký pátek oficiálním státním svátkem

Kuba vyhlásila Velký pátek oficiálním státním svátkem poté, co tento katolický svátek v roce 2012 nejprve obnovila jako „výjimečné“ opatření u příležitosti návštěvy papeže Benedikta XVI. na ostrově. Nový zákoník práce, v prosinci 2013 schválený Národním shromážděním, stanovuje, že Velký pátek bude „každý rok“ svátkem, uvedl v úterý list komunistické strany Granma.

Vzhledem k tomu, že nový zákon vstoupí v platnost v červnu, Ministerstvo práce a sociálního zabezpečení vydalo zvláštní nařízení, aby byl i letošní Velký pátek volným dnem. První Velký pátek, který Kuba po několika desetiletích oslavila jako svátek, byl 6. dubna 2012. Stalo se tak poté, co o to Benedikt XVI. při své návštěvě ostrova ve dnech 26.–28. března požádal prezidenta Raúla Castra.

V roce 2013 vláda tento svátek zachovala, ale nezmínila, že důvodem je oslava Velkého pátku. Benedikt svou žádostí navázal na to, co zahájil jeho předchůdce Jan Pavel II., který při návštěvě na Kubě roku 1998 přesvědčil Fidela Castra, aby znovu prohlásil Vánoce státním svátkem.

Kubánská katolická církev vedle toho oznámila, že státní televize bude ve středu vysílat pašije, které budou ztvárněny v havanské katedrále. V loňském roce státní televize živě přenášela velkopáteční obřady, které v havanské katedrále sloužil kardinál Jaime Ortega.

Po vítězství revoluce Fidela Castra v roce 1959 byly vztahy mezi kubánským režimem a katolickou církví poznamenány napětím kvůli vyhoštění kněží a potlačování náboženských obřadů. Historická návštěva Jana Pavla II. v roce 1998 započala novou fázi uvolňování napětí, ale vztahy se viditelně zlepšily až poté, co se prezidentem stal Raúl Castro – Fidelův mladší bratr. V roce 2010 generál Castro zahájil nebývalý dialog s katolickou hierarchií, který vedl k propuštění politických vězňů.

Na Kubě se letos Svatý týden shoduje se školními prázdninami na památku vítězství Fidela Castra, který roku 1961 potlačil invazi v Zátoce sviní.

23. 04. 2014, Latino FN