sv. Beda Ctihodný (Venerabilis) / po 25. květen 2020

Pocházel ze severovýchodní části Anglie. Již v mládí se řídil podle benediktinské řehole. Ve dne studoval, v noci vstával k modlitbě. Téměř celý život strávil v klášteře v Jarrově nedaleko rodného místa. Když s... (pokračování)

Přehled zpráv

VATIKÁN

Vatikán zaslal biskupům mimořádný formulář kvůli průzkumu mší

Vatikánská věroučná kongregace požádala biskupy na celém světě, aby podali zprávu o tom, jak je v jejich diecézích uplatňován významný papežský dokument, kterým se uznává právo kněží celebrovat mši podle misálu z roku 1962.

Papež Benedikt XVI.: Chtějí umlčet můj hlas

Kritikové vyčítají emeritnímu papeži Benediktu XVI., že se chová jako „stínový papež“. Ten to považuje za „zlomyslné zkreslení reality“ a hovoří také o vztahu ke svému nástupci Františkovi. „Bouře reakcí, které poté přišly od německých teologů, je tak prostoduchá a tak zlomyslná, že je lepší o ní nemluvit.

Polní nemocnice a inovační nápady

Každý papež je obdařen specifickým charismatem. Zatímco Benedikta XVI. je možné oprávněně považovat za teologického velikána, papež František si získal srdce mnohých svou blízkostí každodennímu lidskému životu.

Kardinál Müller: Krize církve vychází z opuštění Boha a přizpůsobování se kultuře

„Jedem, který ochromuje církev, je názor, že bychom se měli přizpůsobit duchu doby, duchu tohoto věku, a ne duchu Božímu,“ řekl kardinál. Krize, které dnes katolická církev čelí, vzniká v důsledku snahy – dokonce i některých osob v církvi – názorově se sblížit se současnou kulturou a opustit učení víry, prohlásil kardinál Gerhard Müller.

Papež František o sv. Janu Pavlu II.: Učil jsem se od něj

V nově vydané knize papež František odpovídá na otázky o sobě a sv. Janu Pavlovi II. a tvrdí, že se od svého předchůdce učil o významu radosti a milosrdenství, a že oba jsou v „naprostém souladu“ v otázkách kněžské služby.

Zasedali členové Dikasteria pro laiky

Od 13. do 16. listopadu se konalo v Římě 1. plenární zasedání Dikasteria pro laiky, rodinu a život. Mezi 60 účastníky, které před rokem vyjmenoval papež František byl i P. Jan Balík. Jednání bylo ukončeno audiencí u papeže Františka. Přinášíme krátký rozhovor o tomto setkání.

Papeži Františku, kudy ven z krize

Zvláštní synoda o panamazonském regionu se překrývá s nejzávažnější institucionální krizí Vatikánu v posledních letech. Tyto dvě události nejsou sice propojené v pravém slova smyslu, symbolicky však ano.

Vatikán uznal zázrak polského kardinála Stefana Wyszyńského

Vatikán oznámil uznání zázraku připisovaného ctihodnému kardinálu Stefanu Wyszyńskému, byvalému polskému primasovi známému svým hrdinským odporem vůči komunismu. Zázrak zahrnuje uzdravení devatenáctileté ženy z rakoviny štítné žlázy v roce 1989. Poté, co se tato mladá žena dozvěděla, že jí bylo diagnostikováno nevyléčitelné onemocnění, skupina polských řeholnic se začala modlit za její uzdravení na přímluvu kardinála Wyszyńského, který zemřel v roce 1981 na rakovinu žaludku.

Benedikt XVI. o krizi způsobené pohlavním zneužíváním v katolické církvi

Jedná se o nejvýznamnější prohlášení od doby, kdy v roce 2013 odstoupil z papežského úřadu. Emeritní papež Benedikt XVI. napsal esej o kněžském pohlavním zneužívání, v níž vysvětluje, kde spatřuje kořeny této krize, jaký vliv má na kněžství a jak by církev měla reagovat. V eseji, která má okolo 6 000 slov a vyšla v malém bavorském měsíčníku Klerusblatt, Benedikt XVI. obviňuje především sexuální revoluci a kolaps katolické morální teologie po Druhém vatikánském koncilu. To vyústilo, tvrdí, v „selhání“ seminární formace, jež fungovala před koncilem.

   1  2  3  4  5  6  7  8  9