Přehled zpráv
VATIKÁN
Ekumenický patriarcha z Konstantinopole Bartoloměj I. poskytl pro Vatican Media rozhovor o encyklice papeže Františka a prohlásil, že křesťané sní o světě, který bude jako jednotná rodina.
Italský dominikán Antonio Olmi vyučuje systematickou teologii na teologické fakultě Emilia–Romagna v Boloni a vydává odbornou dvouročenku Sacra doctrina. Redaktor měsíčníku Timone, Lorenzo Bertocchi, si s ním přišel popovídat o teologickém pohledu na ezoterismus mocenských elit.
Římskokatolická Církev žije z Eucharistie, jejíž slavení se vždy řídilo pravidly, která má právo i povinnost stanovovat nejvyšší velekněz, tj. papež. Tato pravidla musí vycházet z toho, že Eucharistie je nejvyšším darem Kristovým, nikoli naším výtvorem. I svatý Pavel předal to, co sám od Pána přijal, nikoli to, co vymyslel ve chvíli byť nejvyššího duchovního rozletu.
Blahořečení italského teenagera Carla Acutise (1991-2006), jenž byl znám jako „kybernetický apoštol“, se má konat 10. října v Assisi. Podle internetové stránky „Vatican News“ to potvrdil prefekt Kongregace pro blahořečení a svatořečení, kardinál Angelo Becciu.
V tomto exklusivním rozhovoru pro deník Nuova Bussola Quotidiana prefekt Kongregace pro božský kult a disciplínu svátostí se věnuje tématu svatého přijímání, které by bylo možno si odnášet s sebou, a vyjednávání o tom, jak by se dala zajistit její ochrana.
Na neděli 24. května připadlo páté výročí podpisu encykliky Laudato si a bylo oznámeno, že po celý rok budou probíhat oslavy s takřka nekonečným programem. Tato iniciativa Svatého otce je originální právě tím, že je to poprvé v dějinách církve, kdy papež vytvořil svůj vlastní radikálně sekularizovaný celosvětový vzdělávací pakt a postavil se do jeho čela.
Obsah knihy Frédérica Martela (Martel, F: In the Closet of the Vatican. Power, Homosexuality, Hypocrisy. London: Bloomsbury Publishing, 2019) lze shrnout celkem snadno: Potřeboval 576 stran k tomu, aby nás přesvědčil, že římskokatoličtí duchovní, kteří žijí a působí ve Vatikánu, jej proměnili v novodobou Sodomu, jejíž hříchy volají pro odplatu do nebe. A poté chrlí blesky na moderního Lota.
Vatikánská věroučná kongregace požádala biskupy na celém světě, aby podali zprávu o tom, jak je v jejich diecézích uplatňován významný papežský dokument, kterým se uznává právo kněží celebrovat mši podle misálu z roku 1962.
Kritikové vyčítají emeritnímu papeži Benediktu XVI., že se chová jako „stínový papež“. Ten to považuje za „zlomyslné zkreslení reality“ a hovoří také o vztahu ke svému nástupci Františkovi. „Bouře reakcí, které poté přišly od německých teologů, je tak prostoduchá a tak zlomyslná, že je lepší o ní nemluvit.