Přehled zpráv
VATIKÁN
Každý papež je obdařen specifickým charismatem. Zatímco Benedikta XVI. je možné oprávněně považovat za teologického velikána, papež František si získal srdce mnohých svou blízkostí každodennímu lidskému životu.
„Jedem, který ochromuje církev, je názor, že bychom se měli přizpůsobit duchu doby, duchu tohoto věku, a ne duchu Božímu,“ řekl kardinál. Krize, které dnes katolická církev čelí, vzniká v důsledku snahy – dokonce i některých osob v církvi – názorově se sblížit se současnou kulturou a opustit učení víry, prohlásil kardinál Gerhard Müller.
V nově vydané knize papež František odpovídá na otázky o sobě a sv. Janu Pavlovi II. a tvrdí, že se od svého předchůdce učil o významu radosti a milosrdenství, a že oba jsou v „naprostém souladu“ v otázkách kněžské služby.
Od 13. do 16. listopadu se konalo v Římě 1. plenární zasedání Dikasteria pro laiky, rodinu a život. Mezi 60 účastníky, které před rokem vyjmenoval papež František byl i P. Jan Balík. Jednání bylo ukončeno audiencí u papeže Františka. Přinášíme krátký rozhovor o tomto setkání.
Zvláštní synoda o panamazonském regionu se překrývá s nejzávažnější institucionální krizí Vatikánu v posledních letech. Tyto dvě události nejsou sice propojené v pravém slova smyslu, symbolicky však ano.
Vatikán oznámil uznání zázraku připisovaného ctihodnému kardinálu Stefanu Wyszyńskému, byvalému polskému primasovi známému svým hrdinským odporem vůči komunismu. Zázrak zahrnuje uzdravení devatenáctileté ženy z rakoviny štítné žlázy v roce 1989. Poté, co se tato mladá žena dozvěděla, že jí bylo diagnostikováno nevyléčitelné onemocnění, skupina polských řeholnic se začala modlit za její uzdravení na přímluvu kardinála Wyszyńského, který zemřel v roce 1981 na rakovinu žaludku.
Jedná se o nejvýznamnější prohlášení od doby, kdy v roce 2013 odstoupil z papežského úřadu. Emeritní papež Benedikt XVI. napsal esej o kněžském pohlavním zneužívání, v níž vysvětluje, kde spatřuje kořeny této krize, jaký vliv má na kněžství a jak by církev měla reagovat. V eseji, která má okolo 6 000 slov a vyšla v malém bavorském měsíčníku Klerusblatt, Benedikt XVI. obviňuje především sexuální revoluci a kolaps katolické morální teologie po Druhém vatikánském koncilu. To vyústilo, tvrdí, v „selhání“ seminární formace, jež fungovala před koncilem.
Pověřovat ženy „klerikálními“ funkcemi je však vyloučeno stejně jako jejich kněžské svěcení, řekl prefekt Kongregace pro biskupy v rozhovoru pro „Osservatore Romano“. Představený vatikánské kongregace pro biskupy, kardinál Marc Quellet, vyzývá k tomu, aby byla ženám v katolické církvi svěřena větší odpovědnost.
František a Benedikt chválí iniciativu, jež má studovat základy lidské důstojnosti. „Množení práv“ představuje riziko, že dojde k „zničení samotné myšlenky práva“, uvedl emeritní papež Benedikt XVI. v dopise, který zveřejnil Svatý stolec. Poselství emeritního papeže bylo přečteno ve stejný den s poselstvím papeže Františka při zahájení mezinárodního sympozia o „Základních právech a konfliktech práv“, kterou pořádala Nadace Josepha Ratzingera - Benedikta XVI.