sv. Timotej / út 26. leden 2021

Ke křesťanství byl přiveden apoštolem Pavlem, kterého věrně provázel na apoštolských cestách a v době věznění o něj pečoval. Pavel jej ustanovil biskupem v Efezu a jemu adresoval i dva své listy. Podle legendy... (pokračování)

Přehled zpráv

VATIKÁN

Svatý stolec: Extremisté se snaží vymýtit náboženství a kultury

Arcibiskup Bernardito Auza, stálý pozorovatel Svatého stolce v OSN, řekl, že „důležitým úkolem“ Vatikánu je připomínat mezinárodnímu společenství, že se „extremisté snaží vymýtit náboženství, etnické skupiny a kultury“, které jsou na Blízkém východě „po tisíciletí“.

Papež kanonizoval rodiče svaté Terezie z Lisieux

Devadesát let po kanonizaci Terezie od Dítěte Ježíše, patronky misií, jsou započteni mezi svaté také její rodiče. Papež František se rozhodl svatořečit Louise a Zélii Martinovi v čase synody jako konkrétní příklad svatosti v rodině a zároveň v neděli, na niž připadá světový den misií. Spolu s nimi byli kanonizováni Vincenzo Grossi (1845–1917), italský kněz a zakladatel kongregace Dcer Oratoria, a španělská řeholnice Marie od Neposkvrněného početí (1926–1998).

Arcibiskup Chaput: rodiny mají k učení Církve větší důvěru než synoda

Briefingu s novináři se 7. října účastnil mimo jiné arcibiskup Charles Chaput, hostitel nedávného Světového setkání rodin ve Filadelfii, které bylo poslední předehrou biskupské synody. Největší rozdíl mezi těmito dvěma událostmi je podle arcibiskupa Chaputa vidět v přístupu k učení Církve. Účastníci setkání ve Filadelfii z něj byli nadšení. Autoři Instrumentum laboris jsou plni obav, zda je stále ještě světu srozumitelné.

Arcibiskup Charles Chaput: Synodní dokument „vzbuzuje hlubokou beznaděj“

Filadelfský arcibiskup Charles Chaput je jedním z osmi amerických prelátů – z 270 biskupů z celého světa –, kteří se tento měsíc účastní vysoce sledovaného vatikánského summitu o rodinných záležitostech, zvaného též synoda. Je také znám jako zarytý konzervativec, často spojovaný s křídlem „kulturních bojovníků“ v americké hierarchii, a jako někdo, kdo možná nesdílí Františkův pohled na přístup Církve ke světu.

Synovská prosba papeži Františkovi má už přes půl milionů podpisů

Iniciativa, která směřuje k říjnové Synodě o rodině, nasbírala více než 550 tisíc podpisů. Klade si za cíl podpořit papeže Františka, aby znovu potvrdil učení Magisteria ve věci manželství, rodiny a také přístupu rozvedených k svátosti Eucharistie a v otázce homosexuálních svazků. „Vnímáme okolo sebe zmatek způsobený značně rozšířeným dojmem, že v učení Církve došlo k přelomu, a ten by mohl zapříčinit akceptaci cizoložství skrze připuštění rozvedených osob žijících v nových civilních svazcích k svatému přijímání,“ píší autoři výzvy.

Jak tráví léto Svatý otec Benedikt XVI.?

Letošní léto je pro Benedikta XVI. nejčinorodější od roku 2013, kdy se vzdal svého pontifikátu. Plánuje účastnit se nejméně dvou veřejných událostí a dvoutýdenní pobyt v papežské letní rezidenci v Castel Gandolfu.

Kardinál Parolin v UNESCU: Církev nikdy nepovažovala kulturu nebo vzdělávání za pouhý nástroj evangelizace

Kardinál státní sekretář Pietro Parolin hovořil 3. června na konferenci „Vzdělávání dnes a zítra“, pořádané Misí stálého pozorovatele Svatého stolce při UNESCO a Kongregací pro katolickou výchovu u příležitosti 70. výročí založení tohoto orgánu OSN, 50. výročí koncilní deklarace „Gravissimum educationis“, klíčového textu pro katolickou výchovu, a 25 let od konstituce „Ex corde Ecclesiae“, dokumentu o katolických univerzitách.

Význam Danteho pro Církev

4. května si celá Itálie připomněla 750. výročí narození Danta Alighieriho (Florencie 1265 – Ravenna 1321). Slavnosti se zúčastnil papež František a kardinál Gianfranco Ravasi, předseda papežské rady pro kulturu. Herec Roberto Benigni přednesl zpěv XXXIII z oddílu Ráj.

Kardinál Pell s jistotou o říjnové synodě

Australský kardinál George Pell vystoupil 9. května na konferenci „Hlas rodiny“ v Římě: řekl zde, že očekává, že chystaná synoda o rodině „masivně podpoří“ tradiční učení Církve.

   3  4  5  6  7  8  9  10  11