sv. Atanasia / ne 18. duben 2021

Pochází ze vznešené rodiny na ostrově Egina. O jejím atributu -hvězdě - legenda vypráví, že velmi mladá prožila u přeslice vytržení, při němž do její hrudi vstoupila zářivá hvězda. Atanasia už v mládí toužila ... (pokračování)

Přehled zpráv

VATIKÁN

Arcibiskup Charles Chaput: Synodní dokument „vzbuzuje hlubokou beznaděj“

Filadelfský arcibiskup Charles Chaput je jedním z osmi amerických prelátů – z 270 biskupů z celého světa –, kteří se tento měsíc účastní vysoce sledovaného vatikánského summitu o rodinných záležitostech, zvaného též synoda. Je také znám jako zarytý konzervativec, často spojovaný s křídlem „kulturních bojovníků“ v americké hierarchii, a jako někdo, kdo možná nesdílí Františkův pohled na přístup Církve ke světu.

Synovská prosba papeži Františkovi má už přes půl milionů podpisů

Iniciativa, která směřuje k říjnové Synodě o rodině, nasbírala více než 550 tisíc podpisů. Klade si za cíl podpořit papeže Františka, aby znovu potvrdil učení Magisteria ve věci manželství, rodiny a také přístupu rozvedených k svátosti Eucharistie a v otázce homosexuálních svazků. „Vnímáme okolo sebe zmatek způsobený značně rozšířeným dojmem, že v učení Církve došlo k přelomu, a ten by mohl zapříčinit akceptaci cizoložství skrze připuštění rozvedených osob žijících v nových civilních svazcích k svatému přijímání,“ píší autoři výzvy.

Jak tráví léto Svatý otec Benedikt XVI.?

Letošní léto je pro Benedikta XVI. nejčinorodější od roku 2013, kdy se vzdal svého pontifikátu. Plánuje účastnit se nejméně dvou veřejných událostí a dvoutýdenní pobyt v papežské letní rezidenci v Castel Gandolfu.

Kardinál Parolin v UNESCU: Církev nikdy nepovažovala kulturu nebo vzdělávání za pouhý nástroj evangelizace

Kardinál státní sekretář Pietro Parolin hovořil 3. června na konferenci „Vzdělávání dnes a zítra“, pořádané Misí stálého pozorovatele Svatého stolce při UNESCO a Kongregací pro katolickou výchovu u příležitosti 70. výročí založení tohoto orgánu OSN, 50. výročí koncilní deklarace „Gravissimum educationis“, klíčového textu pro katolickou výchovu, a 25 let od konstituce „Ex corde Ecclesiae“, dokumentu o katolických univerzitách.

Význam Danteho pro Církev

4. května si celá Itálie připomněla 750. výročí narození Danta Alighieriho (Florencie 1265 – Ravenna 1321). Slavnosti se zúčastnil papež František a kardinál Gianfranco Ravasi, předseda papežské rady pro kulturu. Herec Roberto Benigni přednesl zpěv XXXIII z oddílu Ráj.

Kardinál Pell s jistotou o říjnové synodě

Australský kardinál George Pell vystoupil 9. května na konferenci „Hlas rodiny“ v Římě: řekl zde, že očekává, že chystaná synoda o rodině „masivně podpoří“ tradiční učení Církve.

Vatikán – Vietnamská církev: cesta obrácení a silné odhodlání evangelizovat

Kardinál Fernando Filoni, prefekt Kongregace pro evangelizaci národů, během setkání s kněžími připomněl příklad kněze svatého Ondřeje Dung-Lac a jeho 126 spolumučedníků: „Jako kněží a osoby odpovědné za Církev ve Vietnamu jste povoláni být ,solí a světlem‘ v této společnosti. Napodobujte vaše hrdinské předchůdce-mučedníky a buďte hodni stát se jejich následovníky.“

Vatikánský list: období mezi dvěma synodami je dobou tzv. ohlasů a prohlubování

Rok mezi mimořádnou a řádnou biskupskou synodou o rodině je dobou „ohlasů“ a „prohlubování“, uvádí se v článku otištěném na titulní stránce listu L’Osservatore Romano z 23. ledna.

Zveřejněn list papeže Františka k Roku zasvěceného života

Dnes byl zveřejněn list, který Petrův nástupce adresuje všem řeholnicím a řeholníkům k zahájení Roku zasvěceného života. Papež hned v úvodním oslovení připomíná, že píše řeholníkům jakožto „Petrův nástupce, jemuž bylo svěřeno utvrzovat bratry ve víře,“ a také jakožto „jejich bratr, který je zasvěcen Bohu“ stejně jako oni.

   4  5  6  7  8  9  10  11  12