sv. Valerián / ne 15. prosinec 2019

Narodil se asi kolem roku 380. Později se stal knězem a byl ustanoven biskupem ... (pokračování)

Papež František: Nepovažuji kardinála Burkea za svého nepřítele

V novém rozhovoru pro německé noviny papež František popírá, že by považoval konzervativního amerického kardinála Raymonda Burkea za „nepřítele“, ale uštědřil „fundamentalistickým katolíkům“ jemný políček, když řekl, že mu jejich sebejistota připomíná svatého Petra před tím, než zapřel, že zná Ježíše.

Papež František: Nepovažuji kardinála Burkea za svého nepřítele

Navzdory obecně rozšířenému přesvědčení o nepřátelství mezi papežem Františkem a americkým kardinálem Raymondem Burkem, považovaným za vůdce konzervativní opozice, papež v novém rozhovoru prohlásil: „Nepovažuji kardinála Burkea za svého nepřítele.“

František také popřel, že nedávné rozhodnutí poslat ho na Guam, aby vedl kanonický proces s arcibiskupem obviněným z pohlavního zneužívání nezletilých, je jakýmsi druhem exilu.

„Kardinál Burke byl na Guamu kvůli určité strašné události. Jsem mu za to velmi vděčný, je to výtečný právník, ale domnívám se, že jeho úkol je již téměř u konce,“ řekl papež.

Ohledně Řádu maltézských rytířů, který se nedávno objevil v novinových titulcích kvůli odvolání a opětovnému jmenování velkého kancléře a kvůli roli Burkea, kaplana rytířů, František řekl, že tam byly problémy, které tento americký prelát nebyl schopen vyřešit, ale že „nadále zůstává patronem Maltézského řádu“.

Papež František však jemně zkritizoval ty, které nazývá „fundamentalistickými katolíky“, skupinu, se kterou je Burke občas spojován.

Na dotaz, jak si věřící mohou vzájemně pomáhat v „krizích víry“, papež odpověděl, že krize jsou nezbytné pro růst, jak v životě, tak i ve víře. Narážel na pasáž z evangelia, v níž Petr třikrát zapřel, že zná Krista, poté, co prohlásil, že on by tak nikdy neučinil.

„To, jak Ježíš cítil Petrovu sebejistotu, mě vede k zamyšlení nad mnoha fundamentalistickými katolíky,“ řekl František.

Petr, řekl František, „zapřel Ježíše, měl obrovskou krizi a nakonec se stal papežem!“

Papežovy komentáře se objevily v novém rozsáhlém rozhovoru ve čtvrtečním vydání němecného listu Die Zeit. Jedním z mnoha témat, na která byl František dotazován, byla nedávno ustavená komise, jež má studovat historickou roli diakonek v Církvi, ale zdá se, že papež spíše bagatelizuje vyhlídky na rychlý průlom.

„Byl jsem požádán, zda bychom mohli vytvořit studijní komisi, která by zjistila, co tyto ženy konaly a zda byly vysvěceny, či nikoliv. Odpověděl jsem, ano, proč ne?“ řekl s odkazem na loňské setkání s představenými ženských církevních řádů.

„Jde o zkoumání této záležitosti, ne o otvírání dveří... Čas ukáže, co komise zjistí. Měla by se znovu, tentokrát již potřetí, sejít v březnu a já se budu ptát, jak to s touto věcí vypadá,“ řekl František novináři Giovannimu di Lorenzo.

V rozhovoru byly také zmíněny papežské cesty a František prozradil, že na rok 2017 se připravuje cesta do Egypta. Řekl také, že i přes nedávné rozhovory je cesta do Jižního Súdánu, Konžské republiky a Demokratické republiky Kongo letos téměř vyloučena. Další zemí, kterou nebude schopen navštítvit, je Rusko, „protože bych musel jet i na Ukrajinu“.

Potvrdil však, že bude cestovat do Indie a Bangladéše – na přípravách se již nějakou dobu pracuje, ale zatím nebylo oznámeno datum, a v polovině května navštíví Fatimu v Portugalsku.

Další cesta, jež se plánuje na rok 2017, povede do Kolumbie, o které se uvažuje téměř od počátku pontifikátu a ještě více poté, co vláda podepsala mírovou dohodu s FARC, největší guerrillou v zemi, aby ukončila nejdelší občanský ozbrojený konflikt v nedávné historii.

Na otázku, zda útoky, které jsou proti němu vedeny, zejména ty, jež přicházejí z Vatikánu, papeže osobně trápí, odpověděl, že nikoli.

„Od chvíle, kdy jsem byl zvolen papežem, jsem nikdy neztratil pocit pokoje,“ řekl. „Chápu, že některým se možná nelíbí způsob, jakým jednám, a já to dokonce ospravedlňuji: existuje tolik způsobů myšlení; je to dovolené, lidské a navíc to představuje bohatství.“

K nedávným plakátům, které ho obviňovaly, že není milosrdný, a k parodickému vydání L'Osservatore Romano papež řekl, že ač v onom vydání vatikánského listu žádné bohatství nenašel, v případě plakátů ano.

„Romanesco (dialekt italštiny) na těch plakátech bylo krásné!“ řekl František a dodal, že to napsal kultivovaný člověk. „Někdo odtud?“ ptal se novinář a myslel tím Vatikán, kde rozhovor probíhal. „Ne. Kultivovaný člověk!“ odpověděl František a rozesmál se.

Dále prozradil, že se každý den modlí modlitbu svatého Thomase Morea, v níž prosí o smysl pro humor. „Bůh mi nevzal můj klid a dává mi dostatečný smysl pro humor,“ řekl.

Stejně jako dříve papež přiznal, že je hříšník a že byly okamžiky, kdy se zlobil na Ježíše nebo řekl, že nechápe, proč se něco děje, včetně toho, co papež sám dělal, co způsobil „můj vlastní hřích: Jsem hříšník, a někdy se rozzlobím... už jsem si na to zvykl.“

František také říká, že se necítí být „výjimečným člověkem“ a že přehnaná očekávání, která do něj lidé někdy vkládají, nejsou vůči němu spravedlivá.

„Nejsem chudák, to rozhodně ne, jsem člověk, který dělá, co je v jeho silách, ale obyčejný. Tak se cítím. A když mi někdo říká: ,Ne, vy jste přece...‘ nemám z toho dobrý pocit,“ řekl.

Na otázku, zda se nebojí, že těmito slovy zklame ty v římské kurii, kteří mají potřebu bezchybného otce, František odpověděl, že nic takového neexistuje, protože takový je pouze Bůh.

„Každý otec je hříšník – díky Bohu –, protože to nás povzbuzuje, abychom šli dál a vnášeli život tam, kde je v této epoše osiřelosti zapotřebí otcovství,“ řekl.

„Jsem hříšník a jsem omylný a nesmíme zapomínat, že idealizace osoby je vždy také podprahovým druhem agrese,“ řekl.20. 03. 2017, cruxnow

HLEDÁME
spolupracovníky, někoho šikovného a spolehlivého, s dobrým názorem a smyslem pro maličkosti i pro humor. Někoho, kdo nevěří na Murphyho zákon
"Nikdy nebuď první. Nikdy nebuď poslední. Nikdy se na nic nehlas dobrovolně."
redakce@rcmonitor.cz

Dobrý časopis


pdf >        archiv >