sv. Alžběta Uherská Durynská / pá 17. listopad 2017

Je dcerou krále Ondřeje II., neteří matky sv. Anežky České a neteří sv. Hedviky... (pokračování)

Sekretář papeže Benedikta: Papež oslaví devadesátiny

Emeritní papež Benedikt XVI. příští měsíc oslaví 90. narozeniny, ale podle jeho nejbližšího asistenta ve svém pokročilém věku dosud nemá žádné skutečně vážné zdravotní problémy kromě obtíží s chůzí bez cizí pomoci. „Papež Benedikt je v dobrém stavu,“ uvedl německý arcibiskup Georg Gänswein, prefekt papežského domu papeže Františka a soukromý sekretář papeže Benedikta.

Sekretář papeže Benedikta: Papež oslaví devadesátiny

„Trápí ho nohy,“ řekl Gänswein, „a tak používá chodítko, s tím to zvládá velmi dobře.“ Gänswein to řekl v krátkém rozhovoru pro Vatikánský rozhlas.

„Jeho mysl je však jasná a pohotová,“ řekl. „Věnuje se všemu. Čte, modlí se, poslouchá hudbu, přijímá návštěvy.“ „Každý den si vyjde na krátkou procházku a přitom se modlí růženec, takže dělá to samé, co dělal od počátku, kdy se stal emeritním papežem,“ řekl Gänswein.

Gänswein uvedl, že Benedikt je stále vášnivým čtenářem, ale odmítl sdělit, co přesně nyní čte. „Pochopitelně zůstává teologem, ale nečte výhradně jenom teologii,“ řekl Gänswein. „Co konkrétně čte, samozřejmě nebudu prozrazovat, ale jeho zájmy jsou velmi široké.“

Literatura však zjevně není Benediktovou jedinou zábavou. Podle Gänsweina emeritní papež také sleduje televizi včetně zpráv. „Když je tu jeho bratr, sledují německé zprávy,“ řekl Gänswein s odkazem na třiadevadesátiletého bratra emeritního papeže, Monsignora Georga Ratzingera.

„Když tady jeho bratr není, pak papež sleduje zprávy v italštině, protože žije v Itálii,“ řekl Gänswein. Sdělil také, že papež čte denně vatikánské noviny L'Osservatore Romano i jiné zdroje, „aby se informoval a věděl, co se děje ve světě“.

Pokud jde o návštěvníky emeritního papeže, Gänswein řekl, že bývají „různých národností, různého věku, různých profesí“. Někteří z nich, řekl, jsou lidé, které zná už léta, zatímco s dalšími se nikdy předtím nesetkal. „Přichází takové množství žádostí,“ žertoval Gänswein, „že by musel pracovat přesčas!“

Jednou z věcí, která pomáhá téměř devadesátiletému Ratzingerovi držet se ve formě, je podle Gänsweina, pravidelnost, s níž má naplánovaný každý den – na začátku každého dne, jak tomu bylo vždy, je slavení ranní mše. Každou neděli, řekl Gänswein, papež Benedikt pronáší homilii při mši pro svou malou domácnost, jež se skládá z Gänsweina a několika žen z „Memores Domini“, komunity zasvěcených laických sester spojených s hnutím Comunione e Liberazione.

„Pozorně nasloucháme tomu, co káže, protože mluví z hlavy,“ řekl Gänswein. „Může říct několik poznámek, ale potom káže, a my se snažíme soustředit na to, co říká.“

Gänswein však neřekl, že by se plánovalo vydání buď výňatků nebo plného znění Benediktových homilií, jak je tomu nyní s improvizovanými promluvami papeže Františka, které pronáší každý den při ranní mši ve vatikánském domě svaté Marty, kde bydlí.08. 04. 2017, cruxnow