sv. Kilian / st 8. červenec 2020

Pocházel z Irska a jako biskup se vydal hlásat evangelium k Herbipoli (Würzburgu) v Austrasii (dnešním Sasku v Německu). Podobně jako Jan Křtitel káral tamnějšího vévodu Gosberta. A jako Jan, kvůli nabádání k v... (pokračování)

Vatikán uznal zázrak polského kardinála Stefana Wyszyńského

Vatikán oznámil uznání zázraku připisovaného ctihodnému kardinálu Stefanu Wyszyńskému, byvalému polskému primasovi známému svým hrdinským odporem vůči komunismu. Zázrak zahrnuje uzdravení devatenáctileté ženy z rakoviny štítné žlázy v roce 1989. Poté, co se tato mladá žena dozvěděla, že jí bylo diagnostikováno nevyléčitelné onemocnění, skupina polských řeholnic se začala modlit za její uzdravení na přímluvu kardinála Wyszyńského, který zemřel v roce 1981 na rakovinu žaludku.

Vatikán uznal zázrak polského kardinála Stefana Wyszyńského

Za 30 let od svého úplného uzdravení na Wyszyńského přímluvu se u ženy již žádný nádor neobjevil, řekl agentuře CNA mluvčí polské biskupské konference.

Poté, co Vatikán zázrak uznal, může být nyní ctihodný kardinál Wyszyński blahořečen.

„To je velmi radostná zpráva pro polskou církev!“ řekl poznaňský arcibiskup Stanisław Gądecki. „Jsme rádi, že brzy dojde k blahořečení primase tisíciletí.“

Kardinálu Wyszyńskému se přisuzuje, že pomáhal udržet křesťanství v Polsku během útlaku za komunistického režimu v letech 1945-1989.

Wyszyński v letech 1948 - 1981 působil jako varšavský a hnězdenský arcibiskup. V té době jej komunistické úřady tři roky držely v domácím vězení kvůli tomu, že odmítl potrestat kněze zapojené do polského hnutí odporu proti komunistickému režimu.

„Strach apoštola je prvním spojencem jeho nepřátel,“ poznamenal si Wyszyński v době svého věznění. „Nedostatek odvahy je počátkem porážky biskupa,“ napsal.

Wyszyński byl také nápomocen při schvalování Karola Wojtyly (budoucího papeže Jana Pavla II.) krakovským arcibiskupem v roce 1964. Oba v následujících letech zůstali blízkými přáteli.

Životopisec sv. Jana Pavla II. George Weigel nazval Wyszyńského „chytrým a pevným vyjednavačem“, který obratně vzdoroval vatikánské Ostpolitik ve vztahu ke komunistickému režimu.

Když se papež Pius XII. roku 1953 rozhodl jmenovat Wyszyńského kardinálem, režim zabránil tomuto polskému duchovnímu odcestovat do Říma.

Narodil se roku 1901 ve vesnici Zuzela ve východním Mazovsku (tehdy bylo součástí Ruského impéria). Na kněze byl vysvěcen ve věku 24 let a svou primici sloužil ve svatyni Jasna Góra v Čenstochové. V době varšavského povstání proti Němcům v roce 1944 působil jako vojenský kaplan a v roce 1946 byl jmenován lublinským biskupem.

Wyszyński zemřel 15 dní poté, co byl roku 1981 spáchán atentát na papeže Jana Pavla II. a ten při něm byl postřelen. Jan Pavel II. se nemohl zúčastnit jeho pohřbu, ale v dopise polskému národu napsal: „Rozjímejte především o osobě nezapomenutelného primase, kardinála Stefana Wyszyńského blahé paměti, o jeho osobnosti, jeho učení, jeho roli v tak těžkém období našich dějin.“

Papež František 2. října na setkání s prefektem kongregace kardinálem Angelem Becciu pověřil Kongregaci pro svatořečení, aby vydala dekret týkající se Wyszyńského a sedmi dalších osob na cestě ke svatosti.

Papež rovněž schválil zázraky připisované dvěma italským ctihodným služebníkům Božím: P. Francesca Mottoly a Alessandry Sabattiniové, mučednictví španělského laika Juana Roiga Digglea a Brazilky Benigny Cardosové da Silva.

Promulgací Vatikán uznal heroické ctnosti italského biskupa Augusta Cesara Bertazzoniho, Francouze P. Louise Querbese a španělské řeholnice Marii Franciscy od Dítěte Ježíše.

23. 10. 2019, CNA, Catholic Herald