sv. Bernard z Clairvaux / ne 20. srpen 2017

Pocházel ze šlechtické rodiny ve Fontaines-lès-Dijon ve Francii. V roce 1111 vs... (pokračování)

Láskyplný týden 30. dubna – 6. května

Začíná máj, lásky čas. Jedna z forem lásky je caritas a na tento projev jsme se více zaměřili v krátkých zprávách z uplynulého týdne. A jak se říká: Kdo hledá, vždycky najde…

V nemocnici ve Valašském Meziříčí nově působí nemocniční kaplan. Duchovní péči poskytuje pacientům, personálu i návštěvníkům. „Kaplan sdílí s pacienty radosti, ale i starosti, strach, bolest, osamocení, úzkost, čímž přispívá ke zlepšení jejich pobytu v nemocnici,“ uvedla ředitelka valašskomeziříčské nemocnice Petra Šupšáková.

Kaplan je v nemocnici vždy dva dny v týdnu. Poskytuje možnost společné modlitby, zprostředkovává četbu Písma a vede rozhovory s lidmi na jednotlivých odděleních nemocnice. Pacienti si o tuto službu mohou zažádat u staničních sester i mimo vyhrazenou dobu. „Každá staniční sestra na jednotlivém oddělení na něj má kontakt, aby ho mohla kdykoli kontaktovat a zprostředkovat pro pacienta návštěvu,“ uvedla tisková mluvčí nemocnice Hana Szotková.

Ve Sněmovně chtějí někteří poslanci modlitebnu.

Na nápad vybudovat kapli či modlitebnu přišlo několik věřících politiků na tradiční duchovní snídani, která se ve Sněmovně koná každý čtvrtek. (Tuto tradici zavedl někdejší předseda lidovců Josef Lux a poslanec Jan Kasal po návratu z USA. Součástí je četba a diskuse nad Slovem Božím za přítomnosti kněze.) Zřízení takového duchovního prostoru by nemělo být nákladné a mělo by být přínosnější než jiné dostupné výhody, jako je několik barů, ordinace zubního lékaře, posilovna nebo masáže. Někteří poslanci ovšem se zbudováním nesouhlasí, uvádí, že nedaleko Sněmovny je několik kostelů, kde se poslanci mohou modlit.

K našemu tématu se hodí i následující zpráva, proto ji zařazujeme, byť je již poněkud staršího data: V Čerčanech v areálu hospice měli v neděli Dobrého Pastýře živo. Konala se tam bohoslužba za přítomnosti představitelů třech církví. O program se postaralo občanské sdružení TŘI. Další náplň odpoledne, jehož se mohli zúčastnit i klienti hospice, byla věnována dětem.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09 navštívil Vatikán, kde se setkal s papežem Benediktem XVI. Probírali mj. péči o nemocné, kterou by bylo možné financovat z prostředků, jež by stát v restitucích vrátil církvím. Více se o návštěvě dočtete na našich webových stránkách: res.claritatis.cz/zpravy/z-dom…

V Jihlavských listech byl 4. května uveden článek o Pochodu pro život, který organizovali členové Hnutí pro život na konci dubna v Jihlavě. Pořadatelé vysvětlili, kdy začíná život a odkdy je potřeba jej chránit, zhodnotili negativní vliv hormonální antikoncepce a zmínili negativní dopad umělých potratů a eutanazie na celou společnost.

„Na pomoc těm, kdo se ocitnou v situaci nechtěného těhotenství, funguje při Hnutí pro život ČR bezplatná telefonní linka 800 108 000 pro celou republiku, poradna Aqua Vitae. Její odborně vyškolené pracovnice poradí a pomohou všem, kdo se na ně obrátí. Mnohé ženy si také stěžují na psychické problémy po umělém potratu. Přes popírání tohoto syndromu některými gynekology tyto problémy opravdu existují. Hesla jako ,svoboda volby' nebo ,žena má právo se rozhodnout' nemají logiku. Mohu rozhodovat o sobě, a ne o smrti jiného člověka.“

Z kultury:

Na jaře loňského roku bratři kapucíni odsunuli kamennou desku v podlaze kostela a v podzemní kryptě objevili zachované barokní fresky a malované rakve. Kresby zobrazují pomíjivost života, smrt a následně zmrtvýchvstání. Bohatství ukryté v kryptě loretánského kostela Narození Páně je zatím veřejnosti nepřístupné. Seznámit se s ním však mohou návštěvníci výstavy, která byla v Loretě zahájena 4. května.

V této souvislosti chceme upozornit na konferenci o financování památek, pořádanou Institutem pro památky a kulturu, která se uskuteční 29. května v klášteře dominikánů v Praze. Více informací na: www.mamevybrano.cz/07. 05. 2012, Res Claritatis