sv. Bernard z Clairvaux / ne 20. srpen 2017

Pocházel ze šlechtické rodiny ve Fontaines-lès-Dijon ve Francii. V roce 1111 vs... (pokračování)

Lichtenštejnsko hlasovalo proti zrušení princova veta

Voliči v Lichtenštejnsku v neděli zamítli návrh na zrušení práva vládnoucího knížete vetovat výsledky populárních referend, čímž se potvrdilo, že občané vnímají vládnoucí rodinu jako nedílnou součást bohatství a stability knížectví.

Referendum bylo navrženo pro-demokratickými aktivisty poté, co korunní princ Alois z Lichtenštejnska minulý rok prohlásil, že by blokoval legalizaci potratů, pokud by ji občané schválili v referendu. Nakonec ji občané stejně zamítli.

Oficiální čísla ukázala, že 76,1 % voličů si návrh na zamítnutí veta nepřeje.

Korunní princ a jeho otec kníže Hans Adam byli pozdraveni hlasitým jásotem a potleskem, když se objevili ve Vaduzu, kde poděkovali voličům za jejich podporu.

„Chci vám poděkovat, že jste tímto přesvědčivým 'ano' stvrdili pokračování 300 let starého partnerství mezi lidem a knížecí rodinou, které bylo do dnešního dne tak úspěšné,“ řekl kníže Hans Adam.

Lichtenštejnsko je jediná monarchie v Evropě, která ještě má nějakou skutečnou výkonnou moc. V březnu korunní princ řekl, že by monarchie opustila zemi, pokud by bylo zavedeno veto, a tím pádem by byla ohrožena stabilita a blahobyt všech.

Lichtenštejnská knížecí rodina se zasloužila o transformaci země, díky čemuž 36 000 obyvatel země patří mezi nejbohatší na světě, s národní produkcí na hlavu šplhající v roce 2012 ke 14 1000 dolarům.

„Byl to hrozný návrh. Kdybychom neměli knížete, naše země by na tom byla mnohem hůře,“ říká 60letá Christina Buechel, která v referendu hlasovala 'ne'.

Rodina korunního prince Aloise vládne svým 160 čtverečním km knížectví od roku 1699. On sám je vládcem od doby, co mu jeho otec předal moc po ústavní krizi v roce 2003.

02. 07. 2012, překlad RC, agenturní zpráva