sv. Pius X. / po 21. srpen 2017

Pocházel z Riese v Itálii. Jeho jméno bylo Giuseppe Sarto. Jako kněz působil ve... (pokračování)

S vietnamskými migrantkami v Malajsii zacházejí jako s otrokyněmi

Pocházejí z nejchudších oblastí Vietnamu, musí zaplatit až 2000 dolarů, aby získaly pracovní místo. Zaměstnavatelé je dřou z kůže. Stovky z nich jsou oběťmi obchodu se ženami.

Tisíce vietnamských žen, které odcházejí do Malajsie s nadějí na lepší budoucnost a lepší mzdu, se stávají oběťmi zneužívání, vykořisťování a prostituce.

V této muslimské zemi pracuje asi 100 tisíc Vietnamců, z nichž 60 procent jsou ženy, které většinou pocházejí z nejchudších oblastí Vietnamu. Nejsou velmi vzdělané a jen doufají, že budou pracovat jako pomocnice v domácnosti, služky nebo dělnice v ilegálních továrnách. Mnohé byly podvedeny pracovními agenturami a staly se z nich prostitutky. 6. května policie v Kuala Lumpur zatkla pět mladých Vietnamek, jedna byla mladší 15 let.

Podle některých sociálních pracovníků v Malajsii se obchod s vietnamskými ženami stal další formou otroctví. Jedna mladá oběť vypráví svůj tragický příběh: „Byla jsem nucena pracovat od 8 do 20 hodin, někdy až do půlnoci. Jednoho dne jsem omdlela únavou. Chtěla jsem se vrátit do svého pokoje, ale zaměstnavatel mě nepustil,“ řekla.

Dům, kde žila, byl stísněný. Připomínal ptačí klec, kde pár metrů čtverečních sdílela s desítkami dalších žen. V místnosti bylo horko, odpočinout si tam bylo zcela nemožné. „Často jsem musela jíst rýži a sůl, abych neomdlela.“

Pracovní agentury nutí ženy, aby zaplatily jeden až dva tisíce dolarů za pracovní místo ještě před tím, než mohou odjet do Malajsie. Jakmile se tam dostanou, zaměstnavatelé jim odeberou cestovní pas, aby je mohli vydírat v případě, že by si chtěly stěžovat.

Asi 10 procent těchto žen jsou katoličky, pocházejí především z diecézí Vinh, Thanh Hóa a z oblastí severního Vietnamu, říká katolický kněz.

P. Anthony na internetových stránkách Biskupské komise pro pastoraci migrantů a lidí mimo domov (ECMI) vyzývá vietnamské kněze, řeholnice i laiky, aby odešli do Malajsie a pomáhali tam svým bratřím a sestrám.

10. 07. 2012, Asia News