Katolické ženy o ženských právech

20.03.2004, Zenit


Mezinárodní kongres na téma "Žena a lidská práva" se konal na papežské universitě Regina Apostolorum. Ředitelka tamějšího "Institutu pro studia o ženě", Cristina Zucconi Fonseca, zde zmínila "antropologický podvod", který jde až tak daleko, že se staví na tutéž rovinu důstojnost lidí a zvířat.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

"Jde o novou koncepci lidských práv, která je mění v subjektivní nároky", řekla Zucconiová. Mění se existence i význam rodiny a tak ** některé menšiny, jejichž zájmy neodrážejí skutečné potřeby velké většiny žen, chtějí naopak všechny ženy reprezentovat. Jejich koncepce ženských práv je negací ženské identity - její kapacity dávat život a pečovat o něj.

Na kongresu se mluvilo kriticky o vlivu těchto menšin ve Spojených národech: tamější pojem rodiny je závislý na nově vytvořených pojmech, zejména na pojmu reprodukčních práv.

"Pojem reprodukčních práv není neutrální", řekla profesorka Elosegui z university v Zaragoze; "zahrnuje právo na bezplatný potrat, právo na neomezené využití technologie při početí, právo na sterilizaci a jakoukoli kontracepci".

Profesorka Elosequi zdůraznila, že lidská práva jsou universální, ale přísluší jednotlivci: proto je rovnost ženy s mužem právem, které patří jednotlivé ženě s její vlastní důstojností.


Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.