25.03.2004, Literární noviny
Náboženská nesvoboda, stejně jako nesvoboda politická, panující ve všech zemích, ovládaných islámem, nasvědčují tomu, že svoboda a úcta ke svědomí jednotlivce nepatří v islámu k hodnotám nejvyšším. Právě proto, že pro nás je otázka náboženské svobody prvořadá, nelze přehlížet skutečnost, že Saúdská Arábie patří k nejnetolerantnějším režimům dnešního světa. V Saúdské Arábii, odkud přicházejí investoři s úmyslem postavit zde mešitu, je konverze muslima ke křesťanství trestána smrtí, stavět nemuslimské modlitebny a hlásit se veřejně ke křesťanství je zakázáno.
Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.
Zkušenosti, a to i z mnoha zemí Evropské unie, mnohdy již draze zaplacené, napovídají, že jakékoliv "islámské centrum" není zdaleka jen centrem duchovním, ale také, a to nevyhnutelně, centrem politickým. Islámu chybí rozlišení mezi sférou náboženskou a světskou, duchovní a politickou, rozlišení, ke kterému se křesťanská Evropa bolestně propracovala po staletí. Jaké asi bude poselství kazatelů, financovaných státem, kde náboženská ani politická svoboda neexistuje? V situaci, kdy oficiální autority mnoha islámských zemí dávají najevo, že jim myšlenka "džihádu" není proti mysli, v situaci, kdy islámské radikální skupiny jsou zdrojem neklidu téměř po celém světě, v situaci, kdy z mešit nejen v Saúdské Arábii zaznívá volání po "svaté válce" proti nevěřícím?
Nelze se v této souvislosti vyhnout otázkám, z nichž nejpalčivější jsou tyto: Jak to, že islámští emisaři pro sebe požadují to, co nejsou ochotni přiznat jiným? Jak to, že se domáhají svobody svědomí v naší zemi, přičemž za tentýž skutek v zemi jejich by naši souvěrci byli potrestáni smrtí - a to ne rukou jakýchsi fanatiků, ale zcela podle práva, garantovaného jejich státem? A také: jak to, že mnozí muslimští vůdcové mluví úplně jinak, když mluví anglicky k západním novinářům, než když mluví arabsky v mešitách? "Pravdy každému přejte", zní našimi dějinami varování Mistra Jana Husa, draze zaplacené. Pro Saúdskou Arábii to neplatí? Proč? Protože mají ropu a dolary?
V žádném případě nám nejde o "boj proti jiným náboženstvím”, nevoláme po zákazech, jsme připraveni hájit právo na svobodu nosit náboženské symboly, a to i pro muslimy. Nestavíme se proti mešitě proto, že je ne-křesťanská. Na základě známých fakt pouze upozorňujeme, že taková stavba, zejména má-li kořeny v Saúdské Arábii, může být zdrojem potenciálních politických a bezpečnostních rizik pro svobodu naší liberální společnosti - a žádáme, aby ti, kdo budou o této či podobných stavbách rozhodovat, vzali naše argumenty v úvahu a poctivě se s nimi vyrovnali. To je vše.
David Floryk, předseda Konzervativního klubu v Ostravě
(z materiálů Konzervativního klubu, týkajících se uvažované výstavby islámského centra v Orlové)
24.06.2026, RC Monitor 12/2026
Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.
16.06.2026, RC Monitor 11/2026
Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.
17.06.2026, RC Monitor 11/2026
Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?
Články e-mailem
Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky
Čtrnáctideník Monitor
Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.