28.09.2002, Kathnet
Na kardinálovo kázání negativně reagoval Ústřední výbor německých katolíků, jehož předseda řekl, že struktury, statuty, sekretariáty a komise jsou také svědectvím víry; předseda vidí v kardinálově kázání útok na Ústřední výbor.
Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.
Ke kritice kardinála se připojili i politici. Christa Nickels ze strany Zelených prohlásila, že kardinál vyzývá k úniku ze skutečnosti. Hermann Kues z CDU prohlásil, že kardinál ztratil půdu pod nohama a hlásá Poslední soud. Meisnera kritizuje také předsedkyně Katolické společnosti žen Bognerová. Podle ní kardinál neví, jaká je realita v Církvi.
Od Meisnerových slov se distancovali i kardinálové Lehmann a Sterzinsky.
Na jeho obranu vystoupil děkan Joseph Herweg z Kolína, který řekl, že má naprosto stejné zkušenosti jako kardinál Meisner. Jako příklad uvedl učitele náboženství, kteří dětem relativizují víru do té míry, že rodiče odhlašují děti z výuky. Děkan Herweg poznamenal, že "křičí jen ti, jimž kardinál šlápl na kuří oko".
Text kázání kardinála Meisnera přináší Res Catholica v rubrice Komentáře.
25.08.2026, RC Monitor 15/2026
Na konci června se pražská farnost Čakovice dozvěděla, že její dosavadní duchovní správce má být vystřídán. Samotná změna faráře není v životě církve ničím neobvyklým. Neobvyklá byla reakce části farníků. Ti se obrátili na pražské arcibiskupství s žádostí, aby zamýšlené jmenování přehodnotilo, protože novým duchovním správcem se měl stát P. Jan Balík. Obávali se, že jeho spojení s kauzou bývalého ředitele arcibiskupství Antonína Jurigy poškodí důvěryhodnost farnosti a naruší život místního společenství. Arcibiskupství jejich podněty vyslechlo a do Čakovic byl ustanoven jiný kněz.
24.08.2026, Crux Now
Podle nové zprávy izraelské organizace monitorující dodržování práv, která pracuje s údaji za první polovinu roku 2026, se počet útoků proti křesťanům v Izraeli téměř zdvojnásobil. Izraelské centrum pro údaje o náboženské svobodě (Religious Freedom Data Centre – RFDC) a jeho kontaktní linka pro hlášení případů obtěžování křesťanů uvedly, že mezi dubnem a červnem letošního roku došlo v Izraeli nebo na územích okupovaných Izraelem k 83 útokům proti křesťanům, zatímco v prvním čtvrtletí jich bylo 44. Většina útoků se odehrála v Jeruzalémě a zahrnovala 46 případů plivání, čtyři fyzická napadení a osm slovních útoků.
17.08.2026, Rome Reports
Křesťané zůstávají nejpronásledovanějším náboženským společenstvím na světě. Podle organizace Open Doors čelilo v roce 2025 pronásledování nebo diskriminaci kvůli své víře 388 milionů křesťanů, tedy přibližně každý sedmý křesťan na světě. Některé údaje však odhalují ještě znepokojivější skutečnost.
Články e-mailem
Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky
Čtrnáctideník Monitor
Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.