Mane nobiscum Domine

11.10.2004, TS ČBK


Apoštolský list Jana Pavla II. k Roku eucharistie

Apoštolský list "Mane nobiscum Domine" byl vydán u příležitosti Roku eucharistie, který právě začíná. Tiskové středisko Svatého stolce zveřejnilo obsah listu v pátek 8.10.2004.

Vatikán/VIS: **Obsah listu "Mane nobiscum Domine" (Pane, zůstaň s námi) je zarámován příběhem emauzských učedníků. Stejně jako učedníci v Emauzích i člověk dnešní doby má možnost poznat Krista při lámání chleba. Evangelijní obraz má provázet slavení Roku eucharistie. Papež Jan Pavel II. se odvolává na učení církevních otců, 2. vatikánského koncilu i na nedávno vydanou encykliku** "Ecclesia de Eucharistia".

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Dokument je kromě úvodu a závěru rozčleněn do čtyř kapitol.

První kapitola vychází ze závěrů koncilu a připomíná dokumenty, které osvětlují místo eucharistie v životě církve a křesťanů. Papež zde připomíná, že "Kristus není pouze středem dějin církve, ale je středem celé historie lidstva".

Druhá kapitola rozvíjí téma eucharistie jako "Tajemství světla". Sám Kristus o sobě mluví jako o "Světlu světa" a eucharistie je pro věřícího světlem, které ho uvádí do hloubky Božího tajemství. V eucharistických znameních je toto tajemství zjevné lidskému zraku. Ve III. kapitole papežského listu, nadepsané "Eucharistie, pramen a znamení společenství", se zdůrazňuje, že Ježíš dává sám sebe, aby mohl zůstávat uprostřed svých učedníků. Tato kapitola klade důraz na eucharistické společenství, jednotu každého přijímajícího s Kristem i všech přijímajících navzájem. Vrcholným výrazem společenství je nedělní mše. I té má být v příštím roce věnována náležitá pozornost.

IV. kapitola s názvem "Eucharistie princip a projekt misie" vybízí křesťany ke svědectví a díkůvzdání. Eucharistie povzbuzuje k solidaritě s druhými, učí harmonii, pokoji a novému pohledu na potřebné lidi. Další výzvou Roku eucharistie je proto zvýšená pozornost k chudým a trpícím lidem v dnešním světě.

V závěru Svatý otec připomíná, že do rámce Roku eucharistie zapadá také téma Světového dne mládeže "Přišli jsme se mu poklonit."

Rok eucharistie ohlásil papež Jan Pavel II. 10.6.2004. Jeho začátek je spojen s eucharistickým kongresem v mexické Guadalajaře, který probíhá v těchto dnech - 10. až 17.10. (Jako delegát České biskupské konference se tohoto kongresu účastní českobudějovický biskup Jiří Paďour.) Rok eucharistie bude zakončen na příštím řádném shromáždění biskupského synodu, které se má uskutečnit 2. až 29.10.2005 ve Vatikánu.

Odkazy k tématu:

http://www.radiovaticana.cz

http://www.arquidiocesisgdl.org.mx

http://www.congresoeucaristico.org

Martin Horálek


Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.