Bush vyhrál - a proč je to dobře!

03.11.2004, RC


Z Bushova vítězství budou naštvaní: Usama bin Ládin a všichni islamističtí teroristé; protizápadní diktátoři na Blízkém východě, kteří teroristy podporovali; Jásir Arafát; komunisté a socialisté všude na světě; stoupenci potratů všude na světě; levicoví intelektuálové všude na světě; západoevropský politický establishment; hollywoodští herci; psychopat Michael Moore; a paranoidní hysterická levice, pro kterou je Bush** debil z Texasu.

Proto je dobré, že Bush zvítězil. Signál pro teroristy: "Boj proti vám pokračuje. Vašemu tlaku a vydírání neustoupíme. Čeká vás železná pěst."

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Fakta:

1.) Bush získal 51 % odevzdaných hlasů, tedy absolutní většinu. Jako první kandidát na presidenta od roku 1988! Legitimně zvolení presidenti Clinton 1992, Clinton 1996 a Bush 2000, totiž, i když získali většinu volitelů, nezískali většinu odevzdaných hlasů - díky úspěchům kandidátů třetích stran. Dokonce ani Al Gore, jenž v roce 2000 získal více hlasů než Bush (ale méně volitelů), nezískal nadpoloviční většinu odevzdaných hlasů. Bush je nyní první, kdo ji získal po roce 1988, kdy ji získal jeho otec. (Nezíská-li však stát Ohio, nebude mu to nic platné).

2.) Amerika je - stejně jako před čtyřmi roky - rozdělena půl-napůl; a to geograficky. Demokraté mají západní (tichomořské) pobřeží a Severovýchod USA. Republikáni mají vše ostatní, tj. Jih, Středozápad a Západ. Hlavním kritériem dělení na Ameriku republikánskou a demokratickou nejsou ekonomické otázky, není to překvapivě ani zahraniční politika a válka v Iráku (tedy to, co se za poslední čtyři roky Bushova presidentství stalo), nýbrž jsou jím otázky kulturně morální (jež se od posledních voleb nezměnily). Ty jsou hlavním indikátorem, zda člověk volí demokraticky nebo republikánsky. Lidé věřící, kteří aspoň jednou týdně jdou do kostela, volili Bushe. Lidé nevěřící, anebo ti, kteří jdou do kostela méně často něž jednou týdně, volili Kerryho a předtím Gora. Ženatí muži a vdané ženy volili Bushe, svobodní volili Kerryho (a předtím Gora).

3.) Republikáni posílili své většiny jak v Senátu tak ve Sněmovně reprezentantů. Všichni republikánští kandidáti na senátora na americkém Jihu zvítězili. Jih volil do Senátu konzervativní republikány unisono.

4.) Facka demokratickému vedení: vůdce demokratické menšiny v Senátu Tom Daschle nebyl znovu-zvolen, tj. vypadl ze Senátu.

5.) Referenda: v Kalifornii porážka hnutí pro-život - iniciativa podporující výzkum na embryonálních kmenových buňkách (tj. destrukci embryí, tedy lidských bytostí) byla schválena.

6.) Ale: velké vítězství pro rodinu - ve všech jedenácti státech, v nichž byly iniciativy na uzákonění manželství výlučně jako svazku jednoho muže a jedné ženy (tj. zákaz homosexuálních sňatků) - byly tyto iniciativy schváleny. Dokonce i v levicově-liberálním státu Oregon, který hlasoval pro Kerryho! (Tam je ale připuštěna možnost registrovaného partnerství, i když ne manželství.)

Závěr: Kongres USA, jakož i státy Unie, jsou v důsledku voleb konzervativnější.

Dr. Roman Joch, Občanský institut


Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.