ČSSD a KSČM - spojenci proti svobodě církví

24.06.2005, MF Dnes


Novelu zákona o svobodě náboženského vyznání a postavení církví a náboženských společností, kterou Poslanecká sněmovna v úterý schválila, církve rozhodně odmítají. Hrubě omezuje náboženskou svobodu v naší zemi. Církve to jasně vyjádřily ve svých prohlášeních, už když byl vládní návrh letos v lednu předkládán.

V novele jde o to, jak velké právo má mít stát při omezování církevních norem zřizovat si duchovní, ale i jiné instituce, třeba charity nebo vzdělávací a zdravotnická zařízení.

Omezení svobody církví

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Prohlášení ministra kultury Pavla Dostála v úvodu projednávání ve Sněmovně, že návrh nebyl vytvořen na přání státu, "ale stalo se tak výslovně na základě přání církví a náboženských společností" - je ministrova lež! A podobných výroků měl ministr více.

Zákon omezuje svobodu církví danou Listinou základních práv a svobod, kde se říká: "Církve a náboženské společnosti spravují své záležitosti, zejména ustavují své orgány, ustanovují své duchovní a zřizují řeholní a jiné instituce nezávisle na státních orgánech." Při registraci katolické církve, například v roce 1995, potvrdilo ministerstvo kultury, že naší "normou" podle ústavy je také Kodex kanonického práva z r. 1983: "Právní subjektivita organizačních jednotek církve je dána příslušnými ustanoveními Kodexu kanonického práva z r. 1983 a dalších vnitřních předpisů církve." Tehdy stát ještě oficiálně uznával, že ústavní svobody pro církev platí.

Spojení levice

Tato naše norma nám umožňuje zakládat si své "orgány a jiné instituce" jako farnosti, charity, vzdělávací, zdravotnické a jiné instituce, jak je to v Kodexu kanonického práva, a dávat jim právní subjektivitu. Tyto svobody ministerstvo kultury svým návrhem a nyní Sněmovna svým hlasováním prakticky narušily, a omezily tak svobodu církve. Novela je v rozporu s nálezem Ústavního soudu, který ministerstvo kultury od samého počátku odmítalo. Poslance ČSSD, a tím méně KSČM zřejmě nikterak nevzrušuje, že omezují demokratické svobody. (Nedomluvil se i o tom nedávno premiér Paroubek s předsedou Grebeníčkem?) Skupina hlasujících poslanců tedy nerespektuje Ústavu, nejvyšší právní normu České republiky. Konkrétnější důkazy uvedených tvrzení máme pochopitelně k dispozici.

Poloprázdné lavice Sněmovny ukazovaly, že velká řada poslanců nemá na zákonu zájem a že ho vlastně Sněmovnou protlačují jen církvi nepřátelské skupiny. Ostatní jim to však svým nezájmem umožňují.

Spojila se levice: ČSSD s komunisty, kteří církev před padesáti lety o svobodu připravili. Úterní hlasování ve Sněmovně je výkřikem do svědomí poslanců i ostatních občanů, kterým je svoboda drahá. Církev byla v moderní době vždy na prvním místě mezi těmi, kdo byl pronásledován a komu byla omezována svoboda.

Dějinná zkušenost však ukazuje, že církev přežije i tyto útoky na svoji svobodu...

Miloslav kardinál Vlk, arcibiskup pražský


Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.