Biskup Malý kriticky o vztazích s Čínou

08.09.2005, RC, Asia News


8. září se na ČBK konala tisková konference, kterou uspořádal biskup Václav Malý po své čtrnáctidenní návštěvě Číny: na kontinentu navštívil Peking a město Han-Čeng. Biskup řekl, že situace v Číně se horší: lidská práva a občanské svobody jsou více omezovány. Připomněl, že v Číně fungují pracovní tábory, kam se lze ** dostat i bez procesu ("převýchova prací"), vězení, kde jsou vězni mučeni, často je využíván trest smrti.

Zákazy se týkají svobody slova, náboženských aktivit a identity menšin. Sociální situace v zemi se horší, 80 milionů lidí žije pod hranicí chudoby, propukají povstání. Narůstá napětí mezi ekonomickými reformami a politickou rigiditou.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Biskup zvláště připomněl praxi násilných potratů, které se zde konají i v pozdním stádiu těhotenství.

Charakterizoval situaci jako ztrátu kulturních kořenů - během kulturní revoluce byla zastavena výuka dějin. Duchovní prázdnotu se komunisté snaží vyplnit postkomunistickým nacionalismem.

Země je orientována na kontakty s USA, EU není brána příliš vážně, o to větší popularitě se těší osobnosti postkomunistické Evropy (Václav Havel, Adam Michnik).

Rozštěpení katolické církve na "Vlasteneckou asociaci" a "podzemní Církev" se Vatikán snaží překonat úsilím o smír: zatímco Vlastenecká asociace má více představitelů, neoficiální Církev má více věřících. Tvrzení biskupa Malého potvrzuje i skutečnost, že na nadcházející eucharistickou synodu jmenoval Vatikán čtyři biskupy kontinentální Číny - dva státem uznané, dva neuznané; Svatý stolec doufá, že vláda všem umožní vycestovat do Říma.

Biskup Malý kritizoval evropské a zvláště české politiky, kteří kvůli obchodu obcházejí otázky lidských práv a označil tuto strategii za kontraproduktivní.



Další články



Útoky proti křesťanům v Izraeli a na okupovaných územích se téměř zdvojnásobily

24.08.2026, Crux Now

Podle nové zprávy izraelské organizace monitorující dodržování práv, která pracuje s údaji za první polovinu roku 2026, se počet útoků proti křesťanům v Izraeli téměř zdvojnásobil. Izraelské centrum pro údaje o náboženské svobodě (Religious Freedom Data Centre – RFDC) a jeho kontaktní linka pro hlášení případů obtěžování křesťanů uvedly, že mezi dubnem a červnem letošního roku došlo v Izraeli nebo na územích okupovaných Izraelem k 83 útokům proti křesťanům, zatímco v prvním čtvrtletí jich bylo 44. Většina útoků se odehrála v Jeruzalémě a zahrnovala 46 případů plivání, čtyři fyzická napadení a osm slovních útoků.

Být služebníky Páně

20.08.2026, RC Monitor 15/2026

Nedávno jsme slavili svátek Proměnění Páně a slavnost Nanebevzetí Panny Marie. Tyto dva svátky slavené církví v měsíci srpnu jakoby směřují naše myšlenky do budoucnosti. A nemyslím tu blízkou, která pro vyučující i vyučované znamená konec prázdnin.

Nejedná se s křesťany jako s druhořadými občany?

17.08.2026, Rome Reports

Křesťané zůstávají nejpronásledovanějším náboženským společenstvím na světě. Podle organizace Open Doors čelilo v roce 2025 pronásledování nebo diskriminaci kvůli své víře 388 milionů křesťanů, tedy přibližně každý sedmý křesťan na světě. Některé údaje však odhalují ještě znepokojivější skutečnost.


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.