08.11.2006, VIS, Zenit, The Telegraph, Jerusalem Post, Haárec
Pořadatelé se tedy **omezili jen na shromáždění na stadionu Hebrejské university, které se konalo 11. listopadu, tj. 20. chešvanu, kdy se podle židovského pořádku čte jako sidra 18.-22. kapitola z Geneze včetně vyprávění o zkáze Sodomy a Lotově záchraně. Sešlo se pouze 1000 účastníků, které střežilo 3000 policistů.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.
Apoštolská nunciatura v Izraeli vyzvala izraelské ministerstvo zahraničí, aby úřady "zabránily necudným přehlídkám a jakýmkoli akcím, jež urážejí cítění náboženských komunit sídlících v Jeruzalémě". Odvolala se tak na společnou deklaraci Komise Svatého stolce pro náboženské vztahy se židy a hlavního izraelského rabinátu ze října 2004.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Průvod homosexuální pýchy" se měl v Jeruzalémě konat v létě, ale zastavily ho boje v jižním Libanonu a severním Izraeli. Nyní se má konat v pátek 10. listopadu. Proti konání průvodu se postavili ortodoxní židé a muslimové. Námitky má i policie a její pomocné civilní organizace. Narůstají obavy, že průvod vyostří vztahy mezi židy a muslimy, kteří budou označovat právě sionismus za příčinu znesvěcení Svatého města. Podobné námitky má primátor Jeruzaléma Uri Lupoljanski.
Ortodoxní židé argumentují, že tímto pochodem "bude Bůh velmi uražen". Stavějí a zapalují na ulicích barikády.
I liberální list Haárec uveřejnil komentář, kde se říká, že v tomto případě "nejde ani o menšinová práva, ani o svobodu vyjadřování a shromažďování, ale o úmyslné pošlapávání náboženského a mravního cítění lidí v Jeruzalémě".
Nejvyšší soud je zahrnut protestními peticemi. Ministr průmyslu, obchodu a práce Eli Jišaj ze strany Šás vyjádřil obavu, že "homosexuální pochod zapálí celý Střední východ".
Příznivci pochodu koncem minulého týdne znesvětili synagogu Geulat Jisrael v Tel Avivu provokativními nápisy a vytloukli okna.
03.06.2026, RC Monitor 10/2026
Známá katechetická anekdotická otázka zní: „Proč při nedělní mši sv. následuje po kázání krédo?“ Odpověď říká: „Abychom vyznali víru, kterou jsme během homilie ztratili.“ Církev nicméně zařadila do slavnostní mešní liturgie toto společné vyznání víry z hlubších důvodů.
29.05.2026, RC Monitor 10/2026
Mnohé, věřící i nevěřící, šokovala zpráva o krádeži lebky sv. Zdislavy. Krádež, ke které došlo týden před výročím jejího svatořečení a v měsíci, kdy slavíme její svátek, je pro mne nepochopitelná. Již v úterý 12. května se mluvilo a psalo o motivaci a teorie se jistě budou množit do té doby, než bude jasno. Něco takového se nestává každý den a my jen můžeme spekulovat, o co vlastně zlodějovi šlo.
01.06.2026, RC Monitor 10/2026
Náš Pán dává příklad otcům diecézí, farností a rodin. Letošní Velikonoce byly prvními s naším novým papežem Lvem XIV. Velmi mě proto zajímalo, jak je papež pojme. Zvláště mne zajímala liturgie Zeleného čtvrtku. Zaujalo mne, že papež Lev umyl nohy dvanácti kněžím své diecéze. Jedenáct z nich byli novokněží, které loni vysvětil, dvanáctým byl spirituál budoucích kněží v Pontifikálním římském semináři.
Články e-mailem
Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky
Čtrnáctideník Monitor
Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.