Nový Zákon není protižidovský

14.11.2002, Kathnet


Carsten Peter Thiede, basilejský novozákoník a papyrolog, vyzývá ke studiu Písma v originále. Jen tak se lze vyhnout manipulaci, která se dnes užívá proti křesťanům. Řekl to v souvislosti s debatou, kterou vyvolal Daniel Goldhagen svou knihou "Katolická církev a holokaust". ** V ní Goldhagen tvrdí, že by Církev měla v Novém zákoně škrtnout 450 pasáží, které jsou podle jeho soudu antisemitské.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Thiede ve své přednášce o křesťansko-židovských vztazích řekl, že je třeba rozlišovat mezi intencí a recepcí jednotlivých novozákonních knih: "27 knih Nového Zákona ani nebylo míněno protižidovsky, ani nemá protižidovský charakter". Autory těchto spisů byli židé, kteří psali pro židy o židech.

Teprve po rozdělení židů a křesťanů ve druhém století získala recepce Nového Zákona protižidovské rysy, jež se bohužel táhnou celými dějinami křesťanstva.

Profesor Thiede je členem Centra pro německá studia Historického semináře Ben-Gurionovy university v Beer-Ševě.


Další články



Mše svatá: Krédo a přímluvy

03.06.2026, RC Monitor 10/2026

Známá katechetická anekdotická otázka zní: „Proč při nedělní mši sv. následuje po kázání krédo?“ Odpověď říká: „Abychom vyznali víru, kterou jsme během homilie ztratili.“ Církev nicméně zařadila do slavnostní mešní liturgie toto společné vyznání víry z hlubších důvodů.

Svatá Zdislavo, oroduj za nás!

29.05.2026, RC Monitor 10/2026

Mnohé, věřící i nevěřící, šokovala zpráva o krádeži lebky sv. Zdislavy. Krádež, ke které došlo týden před výročím jejího svatořečení a v měsíci, kdy slavíme její svátek, je pro mne nepochopitelná. Již v úterý 12. května se mluvilo a psalo o motivaci a teorie se jistě budou množit do té doby, než bude jasno. Něco takového se nestává každý den a my jen můžeme spekulovat, o co vlastně zlodějovi šlo.

Chápeme, co nám udělal?

01.06.2026, RC Monitor 10/2026

Náš Pán dává příklad otcům diecézí, farností a rodin. Letošní Velikonoce byly prvními s naším novým papežem Lvem XIV. Velmi mě proto zajímalo, jak je papež pojme. Zvláště mne zajímala liturgie Zeleného čtvrtku. Zaujalo mne, že papež Lev umyl nohy dvanácti kněžím své diecéze. Jedenáct z nich byli novokněží, které loni vysvětil, dvanáctým byl spirituál budoucích kněží v Pontifikálním římském semináři.


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.