Austrálie: Módní spirituality nepomáhají lidem

21.01.2008, WND


Nová australská studie Rosemary Airdové z queenslandské university ukazuje, že mladí lidé, kteří si místo tradičních náboženství volí módní spirituality, nejsou šťastní. Zprávu o studii přinesly Brisbane Times.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Podle výsledků studie mají lidé, kteří si zvolili netradiční **víru, vyšší hladinu úzkosti, deprese a antisociálního chování, i když tyto víry slibují osobní transformaci, naplnění a osvícení. "Tradiční náboženství totiž zdůrazňují myšlenku společenské odpovědnosti a myšlení na zájmy druhých, zatímco hnutí New Age prosazují představu, že můžeme změnit svět tím, že změníme sami sebe", říká Airdová. Přívrženci nových spiritualit nebývají součástí společenství a to je vede do izolace.

Podle studie Airdové nedělní návštěva bohoslužeb snižuje antisociální chování u mužů. Lidé se spiritualitou New Age často střídají víru, směřují k čarodějnictví a k domorodým náboženstvím. Velký vliv na ně mají média, jež propagují nadpřirozeno, duchy a spiritismus.

Projevuje se rozpor mezi tradiční vírou, jež zdůrazňuje odpovědnost a společenský zájem, a mezi generací soustředěnou na sebe (Me generation).


Další články



Co nás čakovická kauza učí – a co bychom z ní vyvozovat neměli

25.08.2026, RC Monitor 15/2026

Na konci června se pražská farnost Čakovice dozvěděla, že její dosavadní duchovní správce má být vystřídán. Samotná změna faráře není v životě církve ničím neobvyklým. Neobvyklá byla reakce části farníků. Ti se obrátili na pražské arcibiskupství s žádostí, aby zamýšlené jmenování přehodnotilo, protože novým duchovním správcem se měl stát P. Jan Balík. Obávali se, že jeho spojení s kauzou bývalého ředitele arcibiskupství Antonína Jurigy poškodí důvěryhodnost farnosti a naruší život místního společenství. Arcibiskupství jejich podněty vyslechlo a do Čakovic byl ustanoven jiný kněz.

Útoky proti křesťanům v Izraeli a na okupovaných územích se téměř zdvojnásobily

24.08.2026, Crux Now

Podle nové zprávy izraelské organizace monitorující dodržování práv, která pracuje s údaji za první polovinu roku 2026, se počet útoků proti křesťanům v Izraeli téměř zdvojnásobil. Izraelské centrum pro údaje o náboženské svobodě (Religious Freedom Data Centre – RFDC) a jeho kontaktní linka pro hlášení případů obtěžování křesťanů uvedly, že mezi dubnem a červnem letošního roku došlo v Izraeli nebo na územích okupovaných Izraelem k 83 útokům proti křesťanům, zatímco v prvním čtvrtletí jich bylo 44. Většina útoků se odehrála v Jeruzalémě a zahrnovala 46 případů plivání, čtyři fyzická napadení a osm slovních útoků.

Nejedná se s křesťany jako s druhořadými občany?

17.08.2026, Rome Reports

Křesťané zůstávají nejpronásledovanějším náboženským společenstvím na světě. Podle organizace Open Doors čelilo v roce 2025 pronásledování nebo diskriminaci kvůli své víře 388 milionů křesťanů, tedy přibližně každý sedmý křesťan na světě. Některé údaje však odhalují ještě znepokojivější skutečnost.


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.