Patýřský list biskupa Duky věřícím litoměřické diecéze

02.02.2008, TS ČBK


Biskup Dominik Duka OP, apoštolský administrátor litoměřické diecéze, napsal dnes (1.2.2008) list věřícím této diecéze k aktuální situaci, který vyjde v únorovém čísle Acta Curiae litoměřické diecéze. Uvádíme list v plném znění.

Milý otče biskupe Josefe, pane generální vikáři, spolubratři v kněžské a jáhenské službě, drazí věřící, sestry a bratři v Kristu,

je mou povinností poděkovat otci biskupu Pavlu Posádovi za jeho veškerou obětavou práci ve Vaší litoměřické diecézi. Následování Krista je také následováním našeho Pána na jeho cestě křížové. Jak víte, z rozhodnutí Svatého otce Benedikta XVI. byl otec biskup Pavel jmenován pomocným biskupem v Českých Budějovicích, a to po zvážení všech okolností pro dobro diecéze a pro dobro otce biskupa samotného.

Po téměř čtyři roky jste se s otcem biskupem Pavlem setkávali při různých církevních slavnostech, spolu s ním slavili liturgii, naslouchali jeho promluvám a katechezi.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Litoměřická diecéze, která do roku 1945 mohla být nazývána perlou náboženského, kulturního, ale i ekonomického života Čech, se v důsledku 2. světové války a následného odsunu věřících německého jazyka ocitla v opravdu těžké situaci. Základní dík za její tehdejší obnovu patří nezapomenutelnému zesnulému biskupu Štěpánu kardinálu Trochtovi. Vzhledem k totalitnímu režimu, který před 60 lety nastolila Komunistická strana Československa, nemohly tenkrát být provedeny potřebné kroky, které by zajistily důslednou a efektivní obnovu náboženského a kulturního života diecéze. Naopak toto období prohloubilo duchovní i materiální devastaci severních Čech.

Otec biskup Josef Koukl se ujal ve zlomových letech náročného vedení diecéze, o kterém svědčí mimo jiné obnovení diecézní struktury a řada opravených kostelů a far. Jedině on sám by nám mohl dosvědčit, kolik ho to stálo osobního úsilí. 8. listopadu 2001 dovršil 75 let věku, což je doba, kdy diecézní biskup podává Svatému otci rezignaci. Svatý otec Jan Pavel II. prodloužil jeho službu o další dva roky. K tomu se mu však přidaly zdravotní pohybové potíže, které vyústily v podstoupení chirurgických operací. Znamená to, že do jisté míry od roku 2001 diecéze žije v určitém očekávání.

Naděje, kterou znamenala konsekrace otce biskupa Pavla, byla však oslabena jeho nemocí. Náročné úkoly, před kterými diecéze stála od okamžiku jeho svěcení, se týkají zvláště nesnadné oblasti personální a potřebných změn, které znamenají veliký nápor na zdraví ordináře diecéze. Po velmi důkladném a dlouhém zvažování přistoupil Svatý otec ke svému kroku. Ze strany apoštolské nunciatury předtím proběhly konzultace s biskupy, kněžími i některými laiky a odbornou částí veřejnosti. Bylo i mojí povinností ve svědomí informovat o stavu diecéze.

Mé působení jako apoštolského administrátora je provizorium, které nedovoluje potřebné kroky ve vedení diecéze, a to jak v oblasti personální, tak organizační a ekonomické. Tím diecéze opravdu trpí. Prosím Vás, abychom si společnou modlitbou vyprosili brzké ukončení nastalé situace uvolněného biskupského stolce a jmenování nového pastýře. Prosím Vás o plnou podporu generálního vikáře Mons. Karla Havelky, na kterém leží celá tíha těchto let. Otce biskupa Josefa prosím o pontifikální bohoslužby, biřmování a účast na diecézních slavnostech, což vyjádří potřebnou bratrskou kontinuitu. Otci biskupu Pavlovi děkuji za trpělivost a odvahu přijmout dané řešení s prosbou, abychom i nadále spolupracovali v apoštolském společenství naší církve, které jsme dali slib věrné služby.

S pozdravem a přáním Božího požehnání Váš

+ Dominik Duka OP,

biskup královéhradecký

a apoštolský administrátor

litoměřické diecéze



Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.