Kázání P. Romualda OP

30.03.2008, RC


Vážený otče arcibiskupe, milí bratři a sestry, drazí přátelé života!

Děkuji panu prezidentovi Hnutí pro život Radimovi Ucháčovi, který mě oslovil, abych mohl při této každoroční vzácné příležitosti promluvit.

Nacházíme se stále ve Velikonočním oktávu, kdy Církev slaví vítězství Života a Lásky nad smrtí a nicotou. Víme, že od okamžiku Kristova kříže se Bůh postavil do nicoty hříchu, aby ji s láskou a se soucitem k člověku vzal na sebe. Paradox a hrůzu tohoto nám ukazuje skutečnost, že vtělený Bůh na kříži volá: Bože můj proč jsi mě opustil! Ano, tam, kde je nic, tam kde se ani nevěří že Bůh je, přišel Kristus s láskou a životem Boha...

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

A my jsme zde, abychom stáli po boku Ježíšově a především abychom se každoročně postavili proti, jak říkají duchovní autoři, tzv. němému ďáblovi. Zdá se totiž již několik let, že vrcholné politické a církevní kruhy v naší společnosti trpí pod jeho vlivem. Mlčí, nebo se bojí mluvit. A ten kdo chce hovořit jasným a jednoznačným způsobem o ochraně lidského života je rychle umlčen.

Je třeba si zvyknout, že žijeme ve svobodné společnosti, kde se člověk nemusí bát jasně a otevřeně mluvit. Jsme-li po boku Ježíše Krista, pak on nám říká: Pokoj vám! Nebojte se! Jděte a učte všechny národy.

Bratři a sestry, náš stát je zde pro to, aby byl demokratický. To je, aby zajistil i zákonem, svobodnou existenci a rozvoj každé lidské osoby. Žádná lidská osoba, ať vypadá navenek fyziologicky jakkoliv nemůže a nesmí být eliminována zabitím, které dovoluje zákon. V takovém případě stát není demokratický.

Je třeba především začít hovořit v této souvislosti o etice lidské sexuality, která zůstává hlubokým vyjádřením lidské osoby v lásce a předávání života v manželství a rodině. Sexuální radost se nesmí stávat motorem ekonomických zisků, ale musí zůstat zdarma daným darem manželské lásky. Lidská sexualita je velikou a posvátnou hodnotou, kterou je třeba chránit a kultivovat i zákonem.

Politici jako přirození pastýři společnosti mají odpovědnost před Bohem a lidmi za toto základní tkanivo lidské společnosti.

Církev pak, která žasne nad hodnotou lidské osoby, za níž dal život sám Bůh, musí státu a jeho politikům jasně a nekompromisně připomínat tyto základní povinnosti a láskou, modlitbami i konkrétními aktivitami přispívat k životu a rozvoji společnosti.

V tuto chvíli bych rád poděkoval vám všem, Hnutí pro život a všem kteří se podílejí na rozvoji kultury života.

V souvislosti s dnešním dnem se zvykne připomínat spodní hranice tří milionů doteď zabitých dětí díky potratovému zákonu v naší zemi. Stále se ještě vedou diskuze o spáse těchto dětí, ale protože se spása přímo neodvozuje od svátosti křtu, ale od lásky Kristovy, myslím, že mohu říci, že spolu s námi stojí teď po boku Ježíšově tři miliony těchto andělů a přimlouvají se za naší věc.

Kéž tato eucharistie povzbudí naší naději, že změna pro život je možná



Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.