17.04.2008, Zenit, CNN
"Od úsvitu republiky bylo americké úsilí o svobodu vedeno přesvědčením, že principy politického a společenského života jsou **úzce spojeny s mravním řádem, založeným na svrchovanosti Boha Stvořitele", řekl papež. "V tomto procesu, který formoval duši národa, byla náboženská víra stálou inspirací a hnací silou, jako například v boji proti otroctví a v hnutí za lidská práva".
Papež ve své řeči ocenil, že v Spojených státech mohou věřící nejrůznějších konfesí svobodně uctívat Boha "v souladu se svým svědomím, ale současně jsou přijímáni jako součást obecenství, kde je slyšet hlas každého jednotlivce a skupiny".
Připomněl, že svoboda není jen dar, ale také odpovědnost. "Zachování svobody vyžaduje kultivaci ctnosti, sebekázně, oběti pro obecné dobro a odpovědnosti k méně šťastným. Vyžaduje také odvahu k angažmá v občanském životě a schopnost vyjádřit své nejhlubší přesvědčení v rozumné veřejné debatě". "Svoboda je vždycky nová, je to výzva, již musí zdvihnout každá generace a musí být vždycky dobyta pro dobro".
Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.
Papež připomněl slova svého předchůdce, který řekl, že ve světě bez pravdy ztrácí svoboda svůj základ, a že demokracie bez hodnot ztrácí vlastní duši. Připomněl také, že Georgie Washington řekl něco podobného, když tvrdil, že náboženství a morálka tvoří "nepominutelnou oporu" politické prosperity. Papež zdůraznil, že Církev chce přispívat k budování lepšího světa, "který by byl více hoden lidské osoby". Je přesvědčena, že víra osvětluje všechny věci.
"Víra nám také dává sílu, abychom odpověděli na vyšší volání, a naději, jež nás inspiruje, abychom pracovali na spravedlivější a bratrštější společnosti", pokračoval papež. "Demokracie, jak si uvědomovali vaši Otcové zakladatelé, může kvést jen tam, kde jsou političtí vůdci i ti, jež reprezentují, vedeni pravdou, a je-li jejich moudrost zrozena z mravního principu, který vede jejich rozhodování".
Papež se také zmínil o tom, co řekne v pátek v OSN. V duchu Deklarace lidských práv chce zdůraznit potřebu globální solidarity. "Amerika byla vždy tradičně velkorysá v pomoci lidským potřebám, v podpoře pokroku a v pomoci obětem přírodních katastrof", řekl. "Doufám, že tento zájem o lidstvo vyjádří podporou trpělivé mezinárodní diplomacie při řešení konfliktů a prosazování pokroku". Tak budou moci příští generace žít ve světě, kde kvete pravda, svoboda a spravedlnost, kde důstojnost a práva každého člověka, daná mu od Boha, bude chráněna a rozšiřována, uzavřel papež.
-
Odpoledne papež projížděl Washingtonem a zdravil se s lidmi. Pak slavil zpívané nešpory s biskupy a promluvil k nim. I zde papež hovořil mj. o tom, že víra nesmí být pokládána za soukromou záležitost a zopakoval výzvu svého předchůdce k re-evangelizaci kultury.
24.06.2026, RC Monitor 12/2026
Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.
16.06.2026, RC Monitor 11/2026
Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.
17.06.2026, RC Monitor 11/2026
Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?
Články e-mailem
Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky
Čtrnáctideník Monitor
Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.