Naši biskupové k etickým otázkám

27.01.2009, TS ČBK


ČBK na svém lednovém plenárním zasedání vydala tři prohlášení.

V prvním protestuje proti uvolňování podmínek pro provádění umělých potratů, jak to předpokládá návrh zákona o specifických zdravotních službách. V tomtéž prohlášení také požaduje uzákonění tzv. **výhrady svědomí pro zdravotníky, kteří by na jejím základěn nebyli nuceni potraty provádět. (Výhrada svědomí funguje v legislativě Slovenska).

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Druhé prohlášení reaguje na zprávu Evropského parlamentu o stavu lidských práv z 14.1. 2009, biskupové oceňují pozitivní momenty zprávy, ale varují před snahami o tzv. "reprodukční práva" tedy právu na umělý potrat. Taktéž kritizují snahy o zrovnoprávňování homosexuálního partnerství s manželstvím.

Třetí prohlášení se týká českého předsednictví EU. Biskupové oceňují, že jednou z priorit české vlády je rodinná politika.

Prohlášení podporuje snahu ministra Petra Nečase a české vlády o oteření další diskuse o rámci tzv. Barcelonských cílů rodiné politiky, podle kterých by každá členská země měla do roku 2010 umístit minimálně 33 % dětí do jeslí.

V příloze přinášíme text prohlášení k návrhu zákona o specifických zdravotních službách, ke zprávě Evropského parlamentu o stavu lidských práv a k českému předsednictví EU.



Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.