14.05.2009, RaVat
Skalní dóm je nejstarší mešitou ve Svaté zemi a Benedikt XVI. do ní vstoupil jako první papež v historii. Přivítal ho Velký muftí Jeruzaléma Muhammad Husejn. Ten je ze svého úřadu nejvyšší islámskou justičně náboženskou autoritou v Jeruzalémě a Palestině. Papež zde řekl, že Skalní dóm připomíná, co mají křesťané, židé a muslimové společného: věří v jediného Boha, stvořitele a vládce všeho, za svého předka uznávají Abrahama, muže víry, kterému Bůh udělil zvláštní požehnání. Papež řekl:
"Ti, kdo ctí jediného Boha, věří, že on činí lidské bytosti odpovědnými za jejich činy. Křesťané tvrdí, že základem této zodpovědnosti jsou božské dary rozumu a svobody. Rozum otevírá mysl pro chápání sdílené přirozenosti a společného údělu lidské rodiny, zatímco svoboda podněcuje srdce k přijímání druhého a ke službě druhým láskou. Nerozdělená láska k jedinému Bohu a láska k bližním se tak stávají ohniskem, kolem něhož se točí všechno ostatní. To je důvod, proč se neúnavně snažíme chránit lidská srdce před nenávistí, hněvem či pomstou."
"Zeď nářků" se stala druhým cílem papežova programu. Benedikta XVI. tu přivítal tamní rabín. Ten také setkání zahájil recitací žalmu v hebrejštině, na niž navázal papež žalmem v latině. Pak setrval se sepjatýma rukama v tiché modlitbě před zdí. Do ní, jako milióny poutníků před ním vložil lísteček se svou modlitbou. Stojí na něm:
"Bože všech věků,
Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.
duchovního domova židů, křesťanů a muslimů,
předkládám Ti radosti, naděje a úsilí,
zkoušky, utrpení a bolest všech tvých lidí na celém světě.
Bože Abrahámův, Izákův a Jákobův,
slyš nářek zarmoucených, ustrašených, oloupených;
sešli svůj mír na tuto Svatou zem, na Blízký východ,
na celou lidskou rodinu;
Povzbuď srdce těch, kdo vzývají Tvé Jméno,
aby kráčeli pokorně po cestě spravedlnosti a soucitu.
"Dobrý je Hospodin k těm, kdo v něho naději složí,
K duši, jež se na jeho vůli dotazuje"(Pláč 3, 25)."
Pak se odebral do centra Hechal Šlomo , sídla Vrchního rabinátu. Centrum svou strukturou připomíná Šalamounův chrám. Sídlí zde aškenázský vrchní rabín Jona Mecger a sefardský vrchní rabín Šlomo Amar. Ti oba Svatého otce v centru přivítali. Benedikt XVI. ve své promluvě vyjádřil radost nad plody dialogu mezi delegací komise Svatého stolce pro vztahy k židům a izraelskou delegací Vrchního rabinátu pro vztahy s katolickou církví.
Pak se papež odebral na místo, které tradice od třetího století spojuje s místem Poslední večeře a zároveň seslání Ducha svatého. Shromáždění tedy zazpívali hymnus Veni Creator, kustod Svaté země pozdravil Benedikta XVI. a ten mimo jiné řekl:
"Drazí bratři biskupové, počítejte s mou podporou a povzbuzením při konání všeho, co je ve vaší moci, abyste pomohli našim křesťanským bratřím a sestrám setrvat tady v zemi svých předků a být posly a tvůrci pokoje. Cením si vašeho úsilí nabízet jim jako zralým a odpovědným občanům duchovní podporu, hodnoty a principy, které jim pomohou při plnění jejich role ve společnosti. Vyučováním, odbornou přípravou a dalšími sociálními a ekonomickými iniciativami je lze podpořit a zlepšit jejich situaci. Znovu vyzývám naše bratry a sestry celého světa, aby podpořili křesťanské komunity ve Svaté zemi i na Blízkém východě a ve svých modlitbách na ně pamatovali. Rád bych využil této příležitosti a vyjádřil svou vděčnost za služby, poskytované mnoha poutníkům a návštěvníkům, kteří přicházejí do Svaté země hledat inspiraci a obnovu ve stopách Ježíšových."
24.06.2026, RC Monitor 12/2026
Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.
16.06.2026, RC Monitor 11/2026
Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.
17.06.2026, RC Monitor 11/2026
Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?
Články e-mailem
Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky
Čtrnáctideník Monitor
Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.