01.09.2009, The Telegraph
Samotná anglikánská církev naopak musí více obhajovat místní zvyky a instituce, jež jsou založeny na křesťanském učení. Musí hájit tradiční rodinu s oběma rodiči, i tradiční křesťanské slavnosti, proti nimž se stavějí ateisté, kteří chtějí vytěsnit náboženství z veřejné sféry.
Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.
Dr. Nazír Alí odchází už v 60 letech, i když měl možnost zůstat déle, protože se chce věnovat práci pro pronásledované křesťany. Řekl, že je třeba vytvořit vedení v zemích jako je Írán nebo Pákistán. Naopak nehodlá přijmout formální úlohu v nedávno ustaveném hnutí za pravověrné anglikánství: bude je však podporovat, protože nechce, aby další a další církve kapitulovaly před moderní kulturou. Máme dnes v USA i jinde lidi, kteří o Bohu, o spáse, i o manželství věří takové věci, že to vlastně představuje jiné náboženství, řekl biskup. Bylo by možná lépe uznat je jako nějakou jinou církev, abychom se k ní mohli stavit pozitivněji a konstruktivněji.
03.06.2026, RC Monitor 10/2026
Známá katechetická anekdotická otázka zní: „Proč při nedělní mši sv. následuje po kázání krédo?“ Odpověď říká: „Abychom vyznali víru, kterou jsme během homilie ztratili.“ Církev nicméně zařadila do slavnostní mešní liturgie toto společné vyznání víry z hlubších důvodů.
29.05.2026, RC Monitor 10/2026
Mnohé, věřící i nevěřící, šokovala zpráva o krádeži lebky sv. Zdislavy. Krádež, ke které došlo týden před výročím jejího svatořečení a v měsíci, kdy slavíme její svátek, je pro mne nepochopitelná. Již v úterý 12. května se mluvilo a psalo o motivaci a teorie se jistě budou množit do té doby, než bude jasno. Něco takového se nestává každý den a my jen můžeme spekulovat, o co vlastně zlodějovi šlo.
01.06.2026, RC Monitor 10/2026
Náš Pán dává příklad otcům diecézí, farností a rodin. Letošní Velikonoce byly prvními s naším novým papežem Lvem XIV. Velmi mě proto zajímalo, jak je papež pojme. Zvláště mne zajímala liturgie Zeleného čtvrtku. Zaujalo mne, že papež Lev umyl nohy dvanácti kněžím své diecéze. Jedenáct z nich byli novokněží, které loni vysvětil, dvanáctým byl spirituál budoucích kněží v Pontifikálním římském semináři.
Články e-mailem
Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky
Čtrnáctideník Monitor
Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.