Pro boj s hladem jsou klíčová malá hospodářství

16.11.2009, Zenit


Katolické rozvojové agentury připravují na Světový potravinový summit výzvu k pomoci malorolníkům, zvláště ženám, aby se tak umenšil hlad. Otázku považují za urgentní, protože miliarda lidí chodí každý den spát s prázdným žaludkem.

V jejich komuniké se říká: 23 milionů lidí ve východní Africe **potřebuje rychlou potravinovou pomoc kvůli suchu: krize cen potravin se zhoršuje globální ekonomickou recesí. Vlády musejí investovat v rozvojových zemích do malých hospodářství. Těm se musí pomoci, aby zlepšila svou produkci a marketing. Musí se jim pomoci s přístupem k půdě a vodě, poskytovat úvěry a pojištění i odborné školení.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Je zde hrozba, že se mezinárodní společenství bude orientovat na technicky vyspělé zemědělské techniky, jež jsou mnohdy společensky i environmentálně neudržitelné. Vytvářejí závislost na pomoci zvenčí, zatímco je potřebí investovat do toho, co rolníci skutečně potřebují.

V podpoře malých hospodářství je třeba se zvlášť zaměřit na ženy, jež jsou páteří venkovské ekonomiky a hlavními zajišťovateli jídla pro domácnosti.

Potravinový summit začne v Římě 16. listopadu a potrvá tři dny. CIDSE pro něj chystá zvláštní jednání o investicích do malých hospodářství. CIDSE je mezinárodní síť katolických rozvojových agentur.



Další články



Proč vlastně církev? Nestačí věřit „po svém“?

05.06.2026, RC Monitor 9/2026

Začněme pěkně od Adama. Bůh nestvořil člověka jako samotáře, ale jako tvora vstupujícího do vztahu. Vztah k Bohu a vztah k druhým lidem nejsou něčím navíc, kratochvílí či nadstavbou, ale právě v nich se odehrává drama lidského života. Čemu a jak mám věřit? Jak se mám zachovat k druhým?

Mše svatá: Krédo a přímluvy

03.06.2026, RC Monitor 10/2026

Známá katechetická anekdotická otázka zní: „Proč při nedělní mši sv. následuje po kázání krédo?“ Odpověď říká: „Abychom vyznali víru, kterou jsme během homilie ztratili.“ Církev nicméně zařadila do slavnostní mešní liturgie toto společné vyznání víry z hlubších důvodů.

Chápeme, co nám udělal?

01.06.2026, RC Monitor 10/2026

Náš Pán dává příklad otcům diecézí, farností a rodin. Letošní Velikonoce byly prvními s naším novým papežem Lvem XIV. Velmi mě proto zajímalo, jak je papež pojme. Zvláště mne zajímala liturgie Zeleného čtvrtku. Zaujalo mne, že papež Lev umyl nohy dvanácti kněžím své diecéze. Jedenáct z nich byli novokněží, které loni vysvětil, dvanáctým byl spirituál budoucích kněží v Pontifikálním římském semináři.


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.