ČBK proti uzákonění práva na osvojení dětí pro homosexuály

28.01.2010, Proglas


Česká biskupská konference (ČBK) připomínkovala návrh, který pro vládu připravuje ministr pro menšiny a lidská práva Michael Kocáb - počítá s tím, že by homosexuálové žijící v registrovaném partnerství směli individuálně osvojovat děti. Doporučuje to vládní rada pro lidská práva se zdůvodněním, že nelze nikomu odpírat právo na osvojení a uzákonění je v souladu s mezinárodními závazky Česka. ČBK s tím nesouhlasí, důvody čtěte v následujícím prohlášení:

Jako hlavní důvody nesouhlasu s Podnětem Rady vlády ČR pro lidská práva ke zrušení zákazu individuální adopce ČBK uvádí následující argumenty:

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

- Podle současného znění zákona o registrovaném partnerství platí, že Trvající partnerství brání tomu, aby se některý z partnerů stal osvojitelem dítěte.

- To odpovídá zájmům dítěte, které má právo na náhradní výchovu ve svazku mezi mužem a ženou (rodinou), kteří zastávají úlohy otce a matky.

- Ti, kdo přijetí zákona o registrovaném partnerství požadovali, ujišťovali veřejnost, že se jim o výchovu dětí nejedná.

- Podnět Rady vlády ČR pro lidská práva ke zrušení zákazu tedy všechna tato pravidla popírá.

- Tento podnět Rady vlády ČR pro lidská práva vychází z chybného výkladu jednoho rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva z 22. ledna 2008. Z tohoto rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva však v žádném případě nevyplývá, že státy jsou povinny uzákonit pro osoby stejného pohlaví přístup k adopcím. Pouze stanovuje, že pokud tak učiní, musejí to respektovat.

- Pro změnu v právním řádu České republiky v této závažné věci, ve které jde v prvé řadě o zájmy dětí, tedy nejsou žádné objektivní ani rozumné důvody.

- Podobné stanovisko nesouhlasu zaujala i řada kompetentních institucí, jako např. ministerstvo spravedlnosti a ministerstvo práce a sociálních věcí.


Další články



Mše svatá: Krédo a přímluvy

03.06.2026, RC Monitor 10/2026

Známá katechetická anekdotická otázka zní: „Proč při nedělní mši sv. následuje po kázání krédo?“ Odpověď říká: „Abychom vyznali víru, kterou jsme během homilie ztratili.“ Církev nicméně zařadila do slavnostní mešní liturgie toto společné vyznání víry z hlubších důvodů.

Svatá Zdislavo, oroduj za nás!

29.05.2026, RC Monitor 10/2026

Mnohé, věřící i nevěřící, šokovala zpráva o krádeži lebky sv. Zdislavy. Krádež, ke které došlo týden před výročím jejího svatořečení a v měsíci, kdy slavíme její svátek, je pro mne nepochopitelná. Již v úterý 12. května se mluvilo a psalo o motivaci a teorie se jistě budou množit do té doby, než bude jasno. Něco takového se nestává každý den a my jen můžeme spekulovat, o co vlastně zlodějovi šlo.

Chápeme, co nám udělal?

01.06.2026, RC Monitor 10/2026

Náš Pán dává příklad otcům diecézí, farností a rodin. Letošní Velikonoce byly prvními s naším novým papežem Lvem XIV. Velmi mě proto zajímalo, jak je papež pojme. Zvláště mne zajímala liturgie Zeleného čtvrtku. Zaujalo mne, že papež Lev umyl nohy dvanácti kněžím své diecéze. Jedenáct z nich byli novokněží, které loni vysvětil, dvanáctým byl spirituál budoucích kněží v Pontifikálním římském semináři.


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.