Archeologové odkrývají Goliášovo město

27.07.2010, Eretz.cz


Archeologické vykopávky v Tel Cafit (Tel Tzafit) i nadále odkrývají pozůstatky toho, co kdysi bývalo městem Gat - podle Bible městem, kde žil Goliáš. Profesor Aren Maier, který vykopávky vede, popsal poslední nálezy v rozhovoru pro hebrejskou redakci Aruc Ševa (Arutz Sheva).

Nedávné objevy při vykopávkách v Tel Cafit jsou "fascinující," uvedl Maeir. Na tomto místě, obydleném kdysi Kanaánci a následně Filištínci (Pelištejci), se nacházejí pozůstatky z řady období dějin. "Zaměřujeme se na kanaánské období, filištínské období a na izraelitské období a nyní jsme primárně ve filištínském období," sdělil.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Jedním z nejzajímavějších nálezů je část zápisu, obsahující mimo jiné filištínská jména, z nichž některá jsou podobná jménu "Goliáš" (Goljat).

"Našli jsme velmi rozmanité artefakty, ukazující, že Gat bylo v tu dobu velké město," pokračoval. "Objevujeme nyní pozůstatky z železa a bronzu a ze zničení města rukou krále Chazaela z Aramu, jak je popsáno v 2. knize královské."

Nálezy ukazují, že Chazael a jeho armáda město obléhaly dokud obyvatelům nedošly zásoby potravin a pak zaútočil. Byly nalezeny desítky budov zničených útočící armádou.

Další budovy vypadají, že se zřítily při zemětřesení, možná o tom, které je zmíněné v úvodu knihy Amos, uvedl.

Vztahy mezi Izraelity a Filištínci byli komplexnější, než si lidé mají tendenci si myslet, uvedl Maeir. "Filištínci...často byli více než jen nepřátelé. Můžeme to vidět také v Bibli, například v případě Samsona, který si vzal filištínskou ženu," dodal. Zdá se, že mezi oběma kulturami existovaly přechody - například nálezy ukazují, že prvky filištínské kuchyně byly obvyklé i mezi Izraelity.

Maayana Miskin, IsraelNationalNews.com


Další články



Mše svatá: Krédo a přímluvy

03.06.2026, RC Monitor 10/2026

Známá katechetická anekdotická otázka zní: „Proč při nedělní mši sv. následuje po kázání krédo?“ Odpověď říká: „Abychom vyznali víru, kterou jsme během homilie ztratili.“ Církev nicméně zařadila do slavnostní mešní liturgie toto společné vyznání víry z hlubších důvodů.

Svatá Zdislavo, oroduj za nás!

29.05.2026, RC Monitor 10/2026

Mnohé, věřící i nevěřící, šokovala zpráva o krádeži lebky sv. Zdislavy. Krádež, ke které došlo týden před výročím jejího svatořečení a v měsíci, kdy slavíme její svátek, je pro mne nepochopitelná. Již v úterý 12. května se mluvilo a psalo o motivaci a teorie se jistě budou množit do té doby, než bude jasno. Něco takového se nestává každý den a my jen můžeme spekulovat, o co vlastně zlodějovi šlo.

Chápeme, co nám udělal?

01.06.2026, RC Monitor 10/2026

Náš Pán dává příklad otcům diecézí, farností a rodin. Letošní Velikonoce byly prvními s naším novým papežem Lvem XIV. Velmi mě proto zajímalo, jak je papež pojme. Zvláště mne zajímala liturgie Zeleného čtvrtku. Zaujalo mne, že papež Lev umyl nohy dvanácti kněžím své diecéze. Jedenáct z nich byli novokněží, které loni vysvětil, dvanáctým byl spirituál budoucích kněží v Pontifikálním římském semináři.


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.