USA: Republikánský politik Newt Gingrich přirovnal muslimy k nacistům

24.08.2010, Jungefreiheit


Plánovaná výstavba velké mešity na Ground Zero rozohňuje emoce Američanů. Poté, co prezident Barack Obama stavbu nejdříve obhajoval argumentem náboženské svobody a po následné vlně intenzivní kritiky couvnul, přirovnal bývalý předseda Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich islám k národnímu socialismu.** Islámská modlitebna na Ground Zero si podle něho nezaslouží schválení: „Nacisté také nemají právo zřídit svůj pomník vedle Muzea holocaustu ve Washingtonu.“

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Pětipatrovou mešitu v bezprostřední blízkosti místa, kde do 11. září 2001 stála Dvojčata, plánují postavit dvě islámské organizace. Potřebná povolení již získaly. Kritici to ale hodnotí jako neúctu vůči obětem muslimských teroristů. Téma také rezonuje ve volební kampani před volbami do amerického Kongresu. Na případ upozornila zejména občanská iniciativa Stop islamizaci Ameriky. Její reklamní kampaň na autobusech byla ze strany veřejné dopravní společnosti nejdříve odmítnuta. Reklamní motiv zobrazující náraz letadla a velkou mešitu s otázkou „Proč zrovna tady?“ měl být údajně příliš urážlivý. Až rozhodnutí soudu posoudilo reklamu jako přípustnou v rámci svobody slova.

Další články



Co nás čakovická kauza učí – a co bychom z ní vyvozovat neměli

25.08.2026, RC Monitor 15/2026

Na konci června se pražská farnost Čakovice dozvěděla, že její dosavadní duchovní správce má být vystřídán. Samotná změna faráře není v životě církve ničím neobvyklým. Neobvyklá byla reakce části farníků. Ti se obrátili na pražské arcibiskupství s žádostí, aby zamýšlené jmenování přehodnotilo, protože novým duchovním správcem se měl stát P. Jan Balík. Obávali se, že jeho spojení s kauzou bývalého ředitele arcibiskupství Antonína Jurigy poškodí důvěryhodnost farnosti a naruší život místního společenství. Arcibiskupství jejich podněty vyslechlo a do Čakovic byl ustanoven jiný kněz.

Útoky proti křesťanům v Izraeli a na okupovaných územích se téměř zdvojnásobily

24.08.2026, Crux Now

Podle nové zprávy izraelské organizace monitorující dodržování práv, která pracuje s údaji za první polovinu roku 2026, se počet útoků proti křesťanům v Izraeli téměř zdvojnásobil. Izraelské centrum pro údaje o náboženské svobodě (Religious Freedom Data Centre – RFDC) a jeho kontaktní linka pro hlášení případů obtěžování křesťanů uvedly, že mezi dubnem a červnem letošního roku došlo v Izraeli nebo na územích okupovaných Izraelem k 83 útokům proti křesťanům, zatímco v prvním čtvrtletí jich bylo 44. Většina útoků se odehrála v Jeruzalémě a zahrnovala 46 případů plivání, čtyři fyzická napadení a osm slovních útoků.

Nejedná se s křesťany jako s druhořadými občany?

17.08.2026, Rome Reports

Křesťané zůstávají nejpronásledovanějším náboženským společenstvím na světě. Podle organizace Open Doors čelilo v roce 2025 pronásledování nebo diskriminaci kvůli své víře 388 milionů křesťanů, tedy přibližně každý sedmý křesťan na světě. Některé údaje však odhalují ještě znepokojivější skutečnost.


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.