Pediatři znovu varují před problémy s BabyBoxy v ČR

24.08.2010, RC


S 38 českými babyboxy se teď neotřesitelná jistota způsobena mediální ignorací kritických hlasů odborníků výrazně houpe. V těchto dnes se objevily zprávy, které shrnují závěry setkání odborníků-pediatrů. Dětským lékařům se nezamlouvá, že babyboxy nemají oporu v zákonech a chybí jim zdravotnická certifikace, kterou mají například inkubátory.** Podle serveru Eurozpravy.cz vadí české právní vakuum kolem babyboxů v Česku i sociálním pracovníkům a ministerstvu zdravotnictví, které by chtělo babyboxy zakázat, nebo doplnit platnou legislativu. „Nejprve je však nutné udělat podrobnou analýzu kolem babyboxů, a teprve poté můžeme případně připravovat jejich zakotvení v zákoně,“ konstatovala zástupkyně ministerstva zdravotnictví, která dále uvedla, že umístění dětí do babyboxů je v rozporu s jejich právy.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Předseda České pediatrické společnosti MUDr. František Schneiberg k tématu uvádí: „Negativ je celá řada. Jsou opět známa ze zemí, kde podobná zařízení fungují již delší dobu. Rozšiřováním sítě babyboxů bude přibývat dětí bez kořenů, bez vlastní historie, bez anamnézy. Takové děti mají později potíže se svou identitou, obtížně se začleňují mezi vrstevníky i do společnosti. Kladou si opakovaně otázky, kdo jsem, odkud přicházím, kdo jsou mí rodiče a podobně. A protože nemohou dostat odpověď, dostávají se mnohdy do depresí a trpí i duševními poruchami.“

Proti babyboxům hovoří podle dr. Schneiberga prakticky jejich protiprávnost. Sociálně právní ochrana dětí je věc státu, tedy věc veřejnoprávní. To znamená, že je zakázáno vše, co není výslovně dovoleno (čl. 2, odst. 2 Listiny práv a svobod). Žádný náš zákon babyboxy neuvádí. Zřizovatel a provozovatel babyboxů by měl být podle §4, odst. 2, písm. d a §48 odst. 2 a 3 Zákona o sociálně právní ochraně dětí osobou pověřenou sociálně právní ochranou. Pokud je mi známo, nadační fond STATIM p. Hesse toto pověření nemá. Článek 7 Úmluvy o právech dítěte říká, že dítě má od narození právo na registraci, jméno a příjmení, právo znát své rodiče a právo na jejich péči, je-li to možné. Aby něco bylo možné, musí to být umožněno, a ne jednou provždy znemožněno, jak by se tomu stalo v případě použití babyboxu. Existuje celá řada dalších nezodpovězených právních otázek. Kdo bude o dítě pečovat či je zastupovat, nebude-li moci být, například pro postižení, osvojeno? Co když se objeví otec dítěte? Co když bude matka chtít dítě zpět do své péče? V podrobnostech a přesných právních rozborech odkazuji na literaturu.

Známý český psycholog PhDr. Jaroslav Šturma za hlavní negativum babyboxů považuje riziko, že mohou snižovat vědomí odpovědnosti vůči narozenému dítěti. Babybox vnímá jako nejzazší možnost, vlastně znamení toho, že pomoc pro matku selhala, respektive nepřišla včas.

K tématu říká: „Babyboxy nejsou vynálezem nové doby. Z časů baroka se zachoval babybox - zvaný torno čili točna - při vstupu do kláštera voršilek na pražské Národní třídě.“ Šturma dále uvedl: „Neřekl bych, že je dobře, že babyboxy vznikají. Lépe by bylo, kdyby lidstvo bylo v péči o své potomky dál než před třemi sty lety. Chápu babyboxy spíše jako znamení doby, která i z dětí činí objekty, jež mají hodnotu jen natolik, nakolik zapadají do světa dospělých, nakolik slouží uspokojování jejich potřeb a přání.“



Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.