Jak pomáháme Afghánistánu

08.09.2010, RC


Putovní výstava fotografií „Jak pomáháme Afghánistánu“, jejímž cílem je představit široké veřejnosti činnost českého Provinčního rekonstrukčního týmu (PRT) v afghánské provincii Lógar, se opět po roce vrací na vlaková nádraží. K vidění bude celkem v šesti městech – své putování zahájí v Ústí nad Labem a dále navštíví například Plzeň, Brno či České Budějovice. Ani v letošním** roce nebudou chybět doprovodné veřejné diskuze s odborníky o situaci v Afghánistánu a práci českého PRT.

Český PRT, působící v Afghánistánu v rámci mise ISAF Severoatlantické aliance, realizuje v Lógaru rekonstrukční a rozvojové projekty na podporu školství, zemědělství, vodohospodářství, bezpečnosti a zdravotnictví. Konkrétně se jedná například o stavby škol, dodávky zemědělského vybavení, rekonstrukce zavlažovacích systémů, výcvik afghánské národní policie, dodávky zdravotnického materiálu či rozšiřování kapacit místních nemocnic. PRT svými aktivitami napomáhá nejen celkovému rozvoji této malé provincie, ale také rozšiřuje vliv centrální a provinční vlády na jejím území.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Na snímku spolupracovník Monitoru Matyáš Zrno, který vede rekonstrukční tým v Lógaru.



Další články



Mše svatá: Krédo a přímluvy

03.06.2026, RC Monitor 10/2026

Známá katechetická anekdotická otázka zní: „Proč při nedělní mši sv. následuje po kázání krédo?“ Odpověď říká: „Abychom vyznali víru, kterou jsme během homilie ztratili.“ Církev nicméně zařadila do slavnostní mešní liturgie toto společné vyznání víry z hlubších důvodů.

Svatá Zdislavo, oroduj za nás!

29.05.2026, RC Monitor 10/2026

Mnohé, věřící i nevěřící, šokovala zpráva o krádeži lebky sv. Zdislavy. Krádež, ke které došlo týden před výročím jejího svatořečení a v měsíci, kdy slavíme její svátek, je pro mne nepochopitelná. Již v úterý 12. května se mluvilo a psalo o motivaci a teorie se jistě budou množit do té doby, než bude jasno. Něco takového se nestává každý den a my jen můžeme spekulovat, o co vlastně zlodějovi šlo.

Chápeme, co nám udělal?

01.06.2026, RC Monitor 10/2026

Náš Pán dává příklad otcům diecézí, farností a rodin. Letošní Velikonoce byly prvními s naším novým papežem Lvem XIV. Velmi mě proto zajímalo, jak je papež pojme. Zvláště mne zajímala liturgie Zeleného čtvrtku. Zaujalo mne, že papež Lev umyl nohy dvanácti kněžím své diecéze. Jedenáct z nich byli novokněží, které loni vysvětil, dvanáctým byl spirituál budoucích kněží v Pontifikálním římském semináři.


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.