Homosexuální aktivisté ohrožují projekt etické výchovy

27.10.2010, RC


Předseda Etického fóra ČR (EF ČR), pan Ing. Milan Lášek, zaslal členům sdružení dopis, ve kterém objasnil kauzu kritizované metodiky pro vyučování předmětu Etická výchova na základních školách. Proti výuce podle materiálů autorů Ladislava Lencze a Evy Ivanové protestovalo několik homosexuálních aktivistů ze sdružení Charlie. Studentský homosexuální spolek Charlie zaslal koncem září 2010 Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) výzvu k odstranění příručky Etická výchova ze seznamu doporučené metodiky ke kurzu Etická výchova a požadoval odebrání akreditace kurzům EF ČR pro pedagogy.

O udělení akreditace předmětu Etická výchova se EF ČR ucházelo více než deset let. Celý projekt byl podrobně vypracován a předložen k úspěšnému schválení. Obor Etická výchova lze na školách vyučovat od 1. září 2010.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

**Napadený metodický materiál podle homosexuálních kritiků "vychází z konzervativních kruhů". Sodomitští studenti požadují ustanovení nové skupiny odborníků, kteří budou kurzy etické výchovy vyučovat, aby nedocházelo "k masové výuce stereotypních a diskriminačních názorů."

Aktivisté sdružení Charlie kritizovali např. to, že autoři považují za předčasný sex pohlavní styk lidí mladších 18ti let** nebo že hovoří o častém promiskuitním chování homosexuálů. Podle akční skupiny homosexuálů by měl být "mladý člověk vyzbrojen co největším množstvím praktických i teoretických zkušeností, aby mohl zahájit zdravý sexuální život". Výraznou část své útočné kritiky však autor dokumentu Ladislav Zikmund-Lender opřel o tvrzení, že Lencz a Ivanová nepíší o homosexuálním chování jako o rovnocenném s heterosexuálním.

EF ČR na soupis kritických výčitek společnosti Charlie reagovali tiskovou zprávou, jejíž celé znění najdete na na webu EF ČR.

Tlaku sodomitské lobby na MŠMT zástupci Etického fóra ale neodolali. Ve svém vyjádření uvedli, že "etická výchova není náboženskou výchovou nebo výchovou ke křesťanství", a že "v žádném případě nešíří dogmata žádného náboženství..., ale naopak vede k jejich překonávání".

EF ČR obdrželo za tiskovou zprávu od svých členů kritiku. Za nepřijatelnou součást stanoviska byla označena i tato pasáž: "Zmíněné kapitoly i my dlouhodobě vnímáme jako nevyhovující... Naproti tomu v oblasti sexuální výchovy se názory, jak ji učit, vyvíjejí a mění velmi rychle."

Do diskuse se zapojil svým dopisem také předseda EF ČR Ing. Milan Lášek. Vysvětlil, že vedení EF ČR muselo MŠMT ustoupit. Pracovníci ministerstva je totiž kontaktovali s tím, že buď se od kritizovaných materiálů distancují, nebo jim bude odebrána akreditace na kompletní projekt etické výchovy. Podivuhodně rychlá kapitulace obou subjektů (jak ministerstva, tak i EF ČR) naznačuje, že šlo o nepřijatelnou formu hrubého a netolerantního nátlaku homosexuálních aktivistů. Je až neuvěřitelné, co dokáže krátký dopis sodomitské lobby způsobit na ministerstvu školství. A jak snadno se vzdává Etické fórum ČR.


Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.