Pohřeb obětí atentátu na bagdádské katolíky

03.11.2010, Radio Vaticana


V hlavním městě Iráku se v úterý 2. listopadu 2010 konal pohřeb dvou kněží zabitých při nedělním útoku na katedrálu syrských katolíků. Připomeňme, že kněz, který sloužil eucharistii, byl jednou z prvních obětí teroristů. Po té, co odmítl telefonovat do Vatikánu, islámisti zahájili palbu a zabili jeho a věřící v první řadě liturgického shromáždění.**

Pohřeb proběhl v chaldejském kostele sv. Josefa poblíž syrskokatolického chrámu, který se stal dějištěm tragédie.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Kondolenční telegram k pohřbu obou kněží zaslal také Benedikt XVI. „Hluboce otřesen násilnou smrtí tolika věřících a kněží Tha´ira Saada a Boutrose Wasima - píše papež – chtěl bych vyjádřit svou duchovní účast na posvátném pohřebním obřadu a modlím se, aby tito bratři a sestry byli Kristovou milostí přijati do Otcova domu.“ Benedikt XVI. zmiňuje nevýslovné utrpení tamních křesťanů a podotýká, že cílem těchto útoků, naprosto pohrdajících životem, je podlomit důvěru a občanské soužití. V závěru papež apeluje, aby se tato oběť stala zárodkem míru, skutečného znovuzrození a smíření.

Na dnešek byly naplánovány také pohřby dalších obětí útoku. Podle posledních údajů při něm zemřelo 58 lidí a dalších 78 bylo zraněno. Z více než stovky věřících, kteří se účastnili bohoslužby, zahynulo 46 a raněných bylo 60. Dvacet z nich je v těžkém stavu. Pomoc obětem útoku ohlásila mimo jiné Francie. Oznámila, že je připravena poskytnout jejich rodinám politický azyl. Reakce na nedělní útok neutichají. Dnes atentát odsoudil patriarcha chaldejských katolíků Iráku, kard. Emanuel III Delly. Jak řekl, jde o neslýchaný zločin, masovou vraždu nevinných lidí, kteří se právě modlili. Irácký kardinál požádal o garanci bezpečnosti pro křesťany v Iráku. Vyzval také své věřící, aby zemi neopouštěli.

Nedělního útoku na modlící se katolíky nijak nelitují muslimští fundamentalisti. Organizace s názvem Irácký islámský stát sdružující různé islamistické organizace, která dokonce vytváří paralelní administraci založenou na islámské právu, označila atentát na bagdádský kostel za útok na doupě modloslužebníků a slibuje vyhlazení všech křesťanů v Iráku.

Za nedělní akci se omlouvá irácká vláda. Řada odborníků označila pokus o zneškodnění atentátníků za nepodařený. V oficiálních prohlášeních se ovšem zdůrazňuje, že irácké speciální jednotky musely zasáhnout, protože z chrámu se ozývaly výstřely a zdálo se, že teroristi přistoupili k exekuci. Během akce zahynulo 12 policistů a většina obětí zemřela následkem výbuchu bomby, kterou na sobě odpálil jeden z teroristů, stojí v prohlášení irácké policie.


Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.