Benedikt XVI.: Studujte katechismus! To je moje největší přání!

26.11.2010, Kathnet


Katolická církev uveřejní v roce 2011 vlastní katechismus pro mladé pod názvem YOUCAT. Jak jsme se dozvěděli, bude katechismus pro mladé zveřejněn v dubnu, a to ve 13 jazycích.

YOUCAT vychází z „Katechismu katolické církve“ a z „Kompendia“, a bude sepsán ve stylu otázka - odpověď. Nová kniha bude platit jako oficiální katechismus katolické církve pro mladé a stane se základem pro práci s katolickou mládeží na celém světě.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

**Projekt vznikl pod patronací vídeňského arcibiskupa kardinála Christopha Schönborna s požehnáním Vatikánu. Kromě něho se zúčastnili kněží a teologové z německé jazykové oblasti. Mladí vznášeli své dotazy, kontrolovali srozumitelnost textů a přispívali fotografiemi.

**

Papež Benedikt XVI. se bude mimochodem osobně angažovat v YOUCAT předmluvou. Zveřejňujeme už nyní exkluzivně výňatek z předmluvy:

„Studujte katechismus! To je moje největší přání. Musíte vědět, čemu věříte. Ano, musíte být ještě hlouběji zakořeněni ve víře než generace vašich rodičů, abyste mohli odolávat výzvám a pokušením tohoto času v síle a rozhodnosti!“

Církevní zasvěcenci hovoří o tom, že tento katechismus bude mimo jiné reagovat též na zneužívání katolických mladistvých. Zvlášť pro německou jazykovou oblast by měl být katechismus pro mládež velkým přínosem, neboť oficiálními katolickými mládežnickými organizacemi jsou neustále sdělovány problematické obsahy. Naposledy byly stížnosti v arcidiecézi Salzburg a v arcibiskupství Freiburg.


Další články



Proč vlastně církev? Nestačí věřit „po svém“?

05.06.2026, RC Monitor 9/2026

Začněme pěkně od Adama. Bůh nestvořil člověka jako samotáře, ale jako tvora vstupujícího do vztahu. Vztah k Bohu a vztah k druhým lidem nejsou něčím navíc, kratochvílí či nadstavbou, ale právě v nich se odehrává drama lidského života. Čemu a jak mám věřit? Jak se mám zachovat k druhým?

Mše svatá: Krédo a přímluvy

03.06.2026, RC Monitor 10/2026

Známá katechetická anekdotická otázka zní: „Proč při nedělní mši sv. následuje po kázání krédo?“ Odpověď říká: „Abychom vyznali víru, kterou jsme během homilie ztratili.“ Církev nicméně zařadila do slavnostní mešní liturgie toto společné vyznání víry z hlubších důvodů.

Chápeme, co nám udělal?

01.06.2026, RC Monitor 10/2026

Náš Pán dává příklad otcům diecézí, farností a rodin. Letošní Velikonoce byly prvními s naším novým papežem Lvem XIV. Velmi mě proto zajímalo, jak je papež pojme. Zvláště mne zajímala liturgie Zeleného čtvrtku. Zaujalo mne, že papež Lev umyl nohy dvanácti kněžím své diecéze. Jedenáct z nich byli novokněží, které loni vysvětil, dvanáctým byl spirituál budoucích kněží v Pontifikálním římském semináři.


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.