Svatý otec při sobotní vigilii: Lidská osoba je sama o sobě dobrem.

29.11.2010, Radio Vaticana, RC


Benedikt XVI. v sobotu 27. listopadu od 18 hod. slavil ve svatopetrské bazilice první nešpory z první neděle adventní. Toto zahájení nového liturgického roku bylo letos spojeno s modlitební vigilií a eucharistickou adorací za počatý lidský život. Benedikt XVI. v sobotní homilii přednesl řadu důležitých sdělení; ty nejvýznamnější myšlenky vám nyní přinášíme:**

"Drazí bratři a sestry, naše shromáždění na začátku adventní doby má tento večer další důležitý motiv. Spolu s celou církví konáme slavnostní bohoslužebnou vigilii za počatý lidský život. Rád bych vyslovil své poděkování všem, kteří tuto výzvu přijali a těm, kteří se zvláštním způsobem věnují přijetí a ochraně lidského života v různých situacích křehkosti, zejména v jeho počátcích a prvních krůčcích.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Člověk je nezaměnitelně originální ve srovnání se všemi ostatními živými bytostmi, které obývají zemi. Prezentuje se jako jediný a jedinečný subjekt, jenž je obdařen inteligencí a svobodnou vůlí, a kromě toho je složen z materiální reality. Žije simultánně a nedělitelně v dimenzi duchovní i tělesné. Naznačuje to také text právě přečteného prvního listu Soluňanům: „Sám Bůh pokoje kéž vás dokonale posvětí. Ať si uchováte ducha neporušeného a duši i tělo neposkvrněné pro příchod našeho Pána Ježíše Krista.“ (5,23).

Lidská osoba je sama o sobě dobrem a je zapotřebí vždycky usilovat o její celistvý rozvoj. Láska vůči všem, je-li upřímná, pak spontánně prokazuje přednostní pozornost těm nejslabším a nejchudším. Do této linie zapadá starost církve o počatý život, který je nejkřehčí a nejvíce ohrožovaný egoismem dospělých a zatemňováním svědomí. Církev neustále odkazuje na prohlášení Druhého vatikánského koncilu proti interrupci a každému násilí vůči počatému lidskému životu: „Život se má s největší péčí chránit už od samého početírdquo (ibid., č.51).

Určité kulturní tendence se snaží znecitlivit svědomí zdánlivými důvody. Věda samotná o embryu v mateřském lůně tvrdí, že je autonomní, schopné interakce s matkou, koordinuje biologické procesy, má kontinuální vývoj a rostoucí organickou komplexnost. Nejedná se o shluk biologického materiálu, nýbrž o novou, dynamickou a podivuhodně vybavenou živou bytost, o nového jedince lidského druhu. Tak tomu bylo u Ježíše v Mariině lůně; tak tomu bylo u každého z nás v mateřském lůně. Spolu se starověkým křesťanským autorem Tertuliánem můžeme tvrdit: „I ten, který teprve bude, je člověkem“ (Apologeticum, IX, 8); neexistuje žádný důvod, proč by neměl být považován za osobu již od početí.

Bohužel však i po narození zůstává život dětí vystaven opuštěnosti, hladu, bídě, nemoci, zneužití, násilí, vykořisťování. Rozmanitá znásilňování jejich práv, ke kterým ve světě dochází, bolestně zraňují svědomí každého člověka dobré vůle. Tváří v tvář tristnímu panoramatu nespravedlností, spáchaných proti lidskému životu, před i po narození, opakuji spolu s Janem Pavel II. vášnivou výzvu k odpovědnosti všech a každého: „Chraň a opatruj, miluj a zachovávej život, život každého člověka! Pouze na této cestě nalezneš spravedlnost a pokrok, pravou svobodu, pokoj a štěstí!“ (Evangelium vitae, 5)."

Celou homilii Svatého otce Benedikta XVI. najdete v českém jazyce na webu Radia Vatikán.



Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.