24.12.2010, ZENIT
Zpráva obsahuje detailní popis tohoto relativně mladého evropského fenoménu, rovněž překvapující citáty evropských osobností a dále mezinárodní dokumenty na téma lidská práva.** Ve zprávě nalezneme další příklady různých druhů netolerance a diskriminace.
Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.
Ředitelka archivu dokumentů (Observatory), dr. Gudrun Kuglerová říká: „Netolerance a diskriminace křesťanů znamená, že se odnímá křesťanům právo na svobodné vyjádření názorů a právo na svobodu svědomí. Náboženská svoboda je obzvláště ohrožena ve své veřejné a institucionální dimenzi. Dostáváme také mnoho hlášení o odstraňování křesťanských symbolů, o zesměšňování křesťanů a zkreslování jejich názorů v médiích nebo o zobrazování křesťanů podle obvyklých předsudků; dále o společenském znevýhodňování křesťanů ve formě mobbingu nebo o opomíjení křesťanů při povyšování na pracovišti.“ „Pracujeme na tom, abychom si tento vzrůstající problém v Evropě v prvé řadě všichni uvědomovali, což by už samo o sobě mohlo vést k jeho zmírnění. Naším cílem jsou stejná práva pro všechny, včetně křesťanů.“
Mario Mauro, poslanec Evropského parlamentu a zástupce Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, píše na téma náboženská svoboda: „Uvedené příklady ukazují ..., že k diskriminaci křesťanů nedochází jenom v zemích, kde křesťané tvoří menšinu, ale že případy netolerance a diskriminace existují jak západně tak také východně od Vídně, a to přitom neuvažujeme o násilném pronásledování, kterému jsou vystaveni křesťanské farnosti mimo státy, které se sdružují v Organizaci pro bezpečnost a spolupráci ve Evropě (..). Existuje více druhů diskriminace (..): úmyslná, pokud znevýhodňování vychází ze skutečného odporu vůči křesťanům, nebo neúmyslná, v tom případě, kdy zdánlivě neutrální vláda vydá předpisy, které se pak ukáží jako znevýhodňující pro křesťany.“ Mauro zakončil svoje zamyšlení k tématu náboženská svoboda výzvou, aby si lidé uvědomovali význam náboženské svobody a aby zajistili právo na svobodu svědomí a z toho vyplývající odmítání z důvodů svědomí. Je též mimoto nutné umožnit křesťanům plně se podílet na veřejném životě tím, že budou změněny odpovídající zákony, které podporují netoleranci vůči křesťanům.
Archiv dokumentů (Observatory) má k dispozici webovou stránku, na níž jsou systematicky uváděny příklady, kde jsou křesťané nebo křesťanská společenství v Evropě vylučováni z veřejného života nebo znevýhodňováni. Na stránce jsou zdokumentovány případy, o nichž se zmiňovala média nebo dotčené osoby. Tyto případy jsou dány na vědomí též mezinárodním státním organizacím, jako Evropské agentuře pro lidská práva (EU Fundamental Rights Agency) a Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) a rovněž politikům a nevládním organizacím (NGOs). Stránka je určená samozřejmě také žurnalistům a jednotlivým zájemcům jako důležitý zdroj informací o této problematice. Stránka disponuje též vyhledávací funkcí v rámci této webové stránky.
Pětiletá zpráva je sepsána v angličtině a je možno jí též dostat jako brožuru.
Naše redakce Vám v brzké době představí její překlad do češtiny.
24.06.2026, RC Monitor 12/2026
Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.
16.06.2026, RC Monitor 11/2026
Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.
17.06.2026, RC Monitor 11/2026
Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?
Články e-mailem
Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky
Čtrnáctideník Monitor
Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.