Vánoční apel na prezidenta Obamu: Chraňte křesťany v Iráku!

27.12.2010, Kathnet


Sto poslanců z 15 národů podepsalo dopis, který byl před Štědrým dnem předán americkému prezidentovi s názvem – „Pronásledování křesťanů ohrožuje základy demokracie v Iráku“.**

Skupina 100 poslanců z celého světa apelovala v naléhavém dopise, adresovaném prezidentu Baracku Obamovi a vládě Spojených států, aby prohlásili ochranu křesťanů a jiných náboženských menšin v Iráku a v celém Blízkém a Středním východě za svou absolutní prioritu.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Křesťanská společenství měla v Iráku po celá staletí důležitou stabilizační roli v politické a hospodářské oblasti země; pronásledování křesťanů v současnosti ohrožuje základy demokracie v Iráku.

Zachování pluralitní společnosti v Iráku bude záviset na tom, zda křesťané a příslušníci jiných náboženských menšin (Mandeové, Jezídové atd.) budou moci žít v zemi svobodně „beze strachu ze zastrašování a bez brutálního násilí“: „Křesťané jsou z Iráku a jiných regionů Blízkého východu vyháněni, tento vývoj nesvědčí míru a stabilitě v této ohrožené oblasti.“ V závěru dopisu se píše: „Spojeným státům náleží jedinečná průkopnická role, aby zajistila náboženskou svobodu v Iráku a na celém Blízkém a Středním východě.“ Delegace předala dopis ve středu osobně přímo prezidentu Obamovi.

Doslova se v dopise poslanců ze tří kontinentů konstatuje: „Jsme vážně znepokojeni z pokračujících útoků na církve v Iráku, včetně posledního přepadení syrsko-katolické katedrály v Bagdádu-Qarradě. Jsme zděšeni z krutých zásahů ozbrojenců, kteří vtrhli do křesťanských domovů a zabíjeli civilisty, jsme zděšeni z otřesných zpráv o starších křesťanech, kteří byli nalezeni zardoušeni ve svých domovech.“

Více jak polovina všech iráckých křesťanů byla donucena od invaze Spojených států do Iráku v roce 2003 opustit svou zemi. Tento exodus nemá konce. Tisíce iráckých křesťanů prchají týden co týden ze své země.

Dopis je nezávislou iniciativou poslanců z 15 národů. Poslanci tímto dopisem chtějí získat vládu Spojených států a její spojence pro to, aby se zasadili „aktivně a viditelně“ za ukončení pronásledování křesťanů v Iráku a v celé oblasti Blízkého východu.

Dopis podepsali poslanci ze Spojených států amerických, Mexika, Velké Británie, Německa, Francie, Itálie, Španělska, České republiky, Maďarska, Litvy, Polska, Irska, Portugalska, Jižní Koreje. „Chtěli jsme pozvednout náš hlas, abychom přispěli k ochraně těchto zranitelných náboženských menšin v Iráku v této obtížné době přechodu k demokracii,“ píše se v dopise americkému prezidentovi: „Jsme připraveni s Vámi spolupracovat, aby dosavadní snahy ohledně objasnění nábožensky motivovaných násilných činů a ohledně porušování lidských práv zintenzivnily, případně aby osoby zodpovědné za toto vše byly postaveny před soud“.


Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.