Vánoční apel na prezidenta Obamu: Chraňte křesťany v Iráku!

27.12.2010, Kathnet


Sto poslanců z 15 národů podepsalo dopis, který byl před Štědrým dnem předán americkému prezidentovi s názvem – „Pronásledování křesťanů ohrožuje základy demokracie v Iráku“.**

Skupina 100 poslanců z celého světa apelovala v naléhavém dopise, adresovaném prezidentu Baracku Obamovi a vládě Spojených států, aby prohlásili ochranu křesťanů a jiných náboženských menšin v Iráku a v celém Blízkém a Středním východě za svou absolutní prioritu.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Křesťanská společenství měla v Iráku po celá staletí důležitou stabilizační roli v politické a hospodářské oblasti země; pronásledování křesťanů v současnosti ohrožuje základy demokracie v Iráku.

Zachování pluralitní společnosti v Iráku bude záviset na tom, zda křesťané a příslušníci jiných náboženských menšin (Mandeové, Jezídové atd.) budou moci žít v zemi svobodně „beze strachu ze zastrašování a bez brutálního násilí“: „Křesťané jsou z Iráku a jiných regionů Blízkého východu vyháněni, tento vývoj nesvědčí míru a stabilitě v této ohrožené oblasti.“ V závěru dopisu se píše: „Spojeným státům náleží jedinečná průkopnická role, aby zajistila náboženskou svobodu v Iráku a na celém Blízkém a Středním východě.“ Delegace předala dopis ve středu osobně přímo prezidentu Obamovi.

Doslova se v dopise poslanců ze tří kontinentů konstatuje: „Jsme vážně znepokojeni z pokračujících útoků na církve v Iráku, včetně posledního přepadení syrsko-katolické katedrály v Bagdádu-Qarradě. Jsme zděšeni z krutých zásahů ozbrojenců, kteří vtrhli do křesťanských domovů a zabíjeli civilisty, jsme zděšeni z otřesných zpráv o starších křesťanech, kteří byli nalezeni zardoušeni ve svých domovech.“

Více jak polovina všech iráckých křesťanů byla donucena od invaze Spojených států do Iráku v roce 2003 opustit svou zemi. Tento exodus nemá konce. Tisíce iráckých křesťanů prchají týden co týden ze své země.

Dopis je nezávislou iniciativou poslanců z 15 národů. Poslanci tímto dopisem chtějí získat vládu Spojených států a její spojence pro to, aby se zasadili „aktivně a viditelně“ za ukončení pronásledování křesťanů v Iráku a v celé oblasti Blízkého východu.

Dopis podepsali poslanci ze Spojených států amerických, Mexika, Velké Británie, Německa, Francie, Itálie, Španělska, České republiky, Maďarska, Litvy, Polska, Irska, Portugalska, Jižní Koreje. „Chtěli jsme pozvednout náš hlas, abychom přispěli k ochraně těchto zranitelných náboženských menšin v Iráku v této obtížné době přechodu k demokracii,“ píše se v dopise americkému prezidentovi: „Jsme připraveni s Vámi spolupracovat, aby dosavadní snahy ohledně objasnění nábožensky motivovaných násilných činů a ohledně porušování lidských práv zintenzivnily, případně aby osoby zodpovědné za toto vše byly postaveny před soud“.


Další články



Pastýřský list biskupa Pavla Konzbula k blahořečení

06.06.2026, biskupstvi.cz

Nabízíme pastýřský list brněnského biskupa Pavla Konzbula k události blahořečení Jana Buly a Václava Drboly z neděle 8. února 2026:

Stopa kanovníka Petra z Prahy

08.06.2026, RC Monitor 11/2026

V některých farnostech je již po oslavě, v jiných se blíží, slavnosti s českou stopou. Ano, je to stopa kanovníka Petra z Prahy a ona slavnost je Slavnost Těla a Krve Páně. Předpokládám, že historie a okolostojičnosti kol této slavnosti jsou erudovanému čtenářstvu tohoto periodika dostatečně známy, a tak je netřeba je připomínat a rovnou bych se přesunul k postavě pražského kanovníka, či spíše k jeho pochybnostem.

Chápeme, co nám udělal?

01.06.2026, RC Monitor 10/2026

Náš Pán dává příklad otcům diecézí, farností a rodin. Letošní Velikonoce byly prvními s naším novým papežem Lvem XIV. Velmi mě proto zajímalo, jak je papež pojme. Zvláště mne zajímala liturgie Zeleného čtvrtku. Zaujalo mne, že papež Lev umyl nohy dvanácti kněžím své diecéze. Jedenáct z nich byli novokněží, které loni vysvětil, dvanáctým byl spirituál budoucích kněží v Pontifikálním římském semináři.


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.