Kvůli vyhrůžkám teroristů odvolány půlnoční mše

29.12.2010, Kathnet


Arcibiskup Sako: Kvůli nebezpečí úmyslných požárů nesmí být v kostelech žádná dekorace – mše výlučně za denního světla.

V tomto roce se nekonaly v Iráku žádné půlnoční mše. To je jeden ze smutných důsledků brutálního přepadení syrsko-katolické katedrály v Bagdádu před dvěma měsíci, kdy přišlo o život 58 lidí.** V minulých sedmi letech mohly být vánoční mše slaveny i přes vzrůstající zastrašování křesťanů, v tomto roce byly však mše v diecézních městech Bagdádu, Mossulu a Kirkuku, která byla dříve pod silným vlivem křesťanských farností, odvolány, jak sděluje ve čtvrtek římská misijní tisková služba „AsiaNews“. Mše byly odvolány z bezpečnostních důvodů.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Jak sdělil chaldejský arcibiskup Kirkuku, Louis Sako, nebude v kostelech z důvodu možných úmyslných požárů žádná dekorace. Mše se budou konat výlučně za denního světla „v největší skromnosti“.

Arcibiskup Sako označil aktuálně za největší problém situaci křesťanské mládeže, která nemůže již několik měsíců na univerzity. V květnu totiž došlo ke krvavému atentátu na autobus s křesťanskými studenty, který se odehrál na cestě z Hamdaniyi do Mossulu, jenž leží přibližně 40 kilometrů západním směrem. Stovky křesťanských rodin utekly na sever země. Tito lidé však neví, jak si zde zajistí svou existenci.

Od nové vlády nelze očekávat žádné zlepšení situace.

S ohledem na novou „vládu národní jednoty“ v čele s šíitským premiérem Nuri al-Malikim neočekává arcibiskup Sako žádná efektivní opatření na ochranu křesťanů. Situace v Kirkuku je v podstatě „o něco lepší než v hlavním městě“. Bohužel však ani tady nepřestaly únosy a zastrašování. Na ulicích, kde žijí křesťané, letos není vidět nic vánočního a byly rovněž odvolány veškeré oslavy se státními a komunálními politiky.

Rovněž byly odvolány hodiny náboženství a katechismu, neboť i tato výuka by mohla přinést ohrožení zúčastněným osobám. Všude jsou sice stráže, ale v momentě, kdy křesťané opustí hlídaná zařízení, „jsou snadným cílem“, říká arcibiskup Sako.

Na situaci křesťanů v Iráku - a v ostatních částech Blízkého východu - upozornil rovněž rektor Rakouského hospicu v Jeruzalémě, Markus Bugnyar, v jednom komentáři pro vánoční vydání vídeňských diecézních novin „Neděle“: „Tisíce křesťanů utíkají ze země z důvodů osočování, pronásledování a smrti.“ To, že „v naší době jsou lidé z důvodů svého náboženského vyznání vylučování ze společnosti, napadáni, a dokonce zabíjeni, nemůžeme v žádné části světa přijmout“, zdůraznil rektor Bugnyar.


Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.