Petici za pronásledované křesťany podpořil i biskup Václav Malý

15.01.2011, Ondřej Vaněček, RC


Svůj nesouhlas se stále masivnějším pronásledováním křesťanů ve světě – jak ho dokládá i novoroční bombový atentát na koptské pravoslavné křesťany v Egyptě – mohou lidé vyjádřit svou účastí na veřejném shromáždění, které se bude konat 18. ledna od 17 hodin v Praze na Václavském náměstí. Akci svolává výbor Petice na podporu pronásledovaných křesťanů ve složení Ignác Pospíšil, vydavatel časopisu Duše a hvězdy, Ondřej Vaněček z občanského sdružení Res Claritatis a Petr Jurčík, předseda Mladých křesťanských demokratů.

**Svou podporu petici vyjádřil i biskup Václav Malý, který v Iráku osobně povzbuzoval tamní křesťany, právě když 30. října 2010 došlo v Bagdádu k masakru v syrokatolické katedrále. Na shromáždění promluví např. Roman Joch, poradce premiéra a ředitel Občanského institutu. Petici a shromáždění podporují také Konzervativní strana, Křesťanská mezinárodní solidarita (CSI ČR)**, Konzervativní listy, Akce D.O.S.T., Židovská liberální unie, česká pobočka Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém – ICEJ, Institut sv. Josefa nebo Koruna Česká – místní společnost Slezsko.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Stručný text petice vybízí české politiky a obhájce lidských práv, aby věnovali více pozornosti sílícímu násilí proti křesťanům. "Vyzýváme je, aby neváhali intervenovat ve prospěch pronásledovaných, poskytovat jim pomoc a v případě potřeby i bezpečí azylu," píší v petici její předkladatelé.

"Jak vyplývá z petice a z naší Vánoční výzvy, nejedná se pouze o morální podporu a symbolický akt vůči našim pronásledovaným bratřím a sestrám, ale i o praktickou pomoc. Veřejnou akcí chceme také spoluobčany upozornit na to, že útok na náboženskou svobodu – a to kdekoli – je útokem na základní svobodu každého z nich a útok na křesťana – ať je jakékoliv národnosti a žije kdekoli – je aktem nenávisti vůči hodnotovému systému naší společnosti, který považujeme za univerzálně platný," říká Ondřej Vaněček z Res Claritatis.

Spolu s peticí byla 22. prosince 2010 zveřejněna i Vánoční výzva "Postavme se teroru proti křesťanům". Její text připomíná kromě atentátu na syrokatolické křesťany v Bagdádu také loňskou střelbu islamistických fanatiků do koptských pravoslavných křesťanů v Egyptě o Vánocích 7. ledna 2010 a pronásledování, "převýchovu" či vraždění křesťanů v Severní Koreji, Indonésii, Číně, Indii, Súdánu, ale i v Turecku a v dalších zemích.

Veřejné shromáždění se koná v den, kdy v České republice začíná Týden modliteb za jednotu křesťanů, jejichž texty tentokrát připravili právě blízkovýchodní křesťané z Jeruzaléma, kde jsou zastoupena snad všechna vyznání. V katolickém kalendáři připadá na 18. ledna památka Panny Marie, Matky jednoty křesťanů.

Skutečnost, že křesťanství se během 20. století stalo nejpronásledovanějším náboženstvím na světě, potvrzuje řada organizací sledujících respekt k lidským právům, OSN i Evropská unie. Právě na dva dokumenty EU, které Evropský parlament schválil v listopadu, se Vánoční výzva výslovně odvolává.


Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.