01.05.2011, RadioVaticana.cz
Takto přivítali úvodní slova homilie Benedikta XVI. účastníci beatifikační liturgie na přeplněném náměstí sv. Petra. Ti však tvořili jenom tu podstatně menší část věřících, kterým se v Římě podařilo dostat tak blízko k oltáři. Museli však strávit noc na ulicích a křižovatkách přilehlých ke hlavní třídě via della Conciliazione, která vede od Tibery na svatopetrské náměstí. **Ve 2 hodiny ráno byla tato 700 metrů dlouhá ulice pořádkovými silami otevřena a vzápětí byla zaplněna až k náměstí sv. Petra, na jehož otevření bylo třeba čekat další tři hodiny.
Mezitím se v sobotu večer na prostranství Circo Massimo asi 4 kilometry od Vatikánu konala modlitební vigilie za účasti 200 tisíc lidí. Jednotlivé desátky modlitby růžence se střídaly s filmovými záběry z pontifikátu Jana Pavla II., živým vyprávěním nejbližších spolupracovníků nového blahoslaveného a telemosty z mariánských svatyň v Guadaloupe, Fatimě, Krakově, Libanonské Harissy a Bugandy v Tanzanii, kde celé dění sledovali tamější komunity věřících. Vigilie trvala do 23h.
Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.
Samotnou beatifikační liturgii, která začala v 10h dopoledne, sledovali věřící na 14 velkoplošných obrazovkách rozmístěných v různých částech města. Podle římské policie přesáhl počet jejích účastníků jeden milion. Zaplnili náměstí, celou ulici Via della Conciliazione i postranní ulice v okruhu 500 metrů i další lokality: okolí Andělského hradu, Piazza del Risorgimento, Circo Massimo a náměstí u papežských bazilik. Nepřehledné, ale spořádané zástupy lidí, manifestovaly víru i tam, kam televizní kamera nedohlédla.
Homilii Benedikta XVI. naleznete zde.
Dnešní beatifikace se účastnili zástupci královských rodin Španělska, Velké Británie, Belgie, Lucemburska, Lichtenštejnska; prezidenti Itálie, Polska, Slovenska, Estonska, Albánie, Makedonie, Černé Hory, Mexika, Hondurasu, Konga, Kamerunu, Zimbabwe a Toga; vice prezidenti Brazílie, Panamy a Angoly; předsedové vlád Itálie, Německa, Francie, Maďarska, Litvy, Malty, Monaka a Chorvatska a další předsedové parlamentů a ministři z celkem 86 zemí. A samozřejmě velvyslanci, všech ostatních zemí, majících diplomatické vztahy se Svatým stolcem.
Českou republiku reprezentoval místopředseda vlády Karel Schwarzenberg. Z Čech, Moravy a Slezska přijelo asi tisíc poutníků v čele s pražským arcibiskupem Dominikem Dukou, a dále olomouckým arcibiskupem Janem Graubnerem, plzeňským biskupem Františkem Radkovským.
Namísto polední promluvy Benedikt XVI. jen krátce pozdravil v různých jazycích přítomné poutníky a udělil apoštolské požehnání.
Hned po bohoslužbě, která se končila asi půl hodiny po poledni, Benedikt XVI. odešel jako první uctít ostatky nového blahoslaveného. Krátce poté začaly do baziliky k relikviím bl. Jana Pavla II. proudit také zástupy poutníků. Rakev s relikviemi bude do pondělka vystavena před oltářem Vyznání a potom uložena pod oltář v kapli sv. Sebastiána, která se nachází vedle Michelangelovy piety.
24.06.2026, RC Monitor 12/2026
Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.
16.06.2026, RC Monitor 11/2026
Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.
17.06.2026, RC Monitor 11/2026
Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?
Články e-mailem
Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky
Čtrnáctideník Monitor
Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.