Nepodporujte arabské revoluce, říká melchitský patriarcha představitelům západních zemí

12.05.2011, Catholic News Agency


V Sýrii sídlící patriarcha Melchitské řeckokatolické církve Gregorios III. varuje představitele západních států, aby nepodporovali revoluce, jež v současné době otřásají zeměmi na Blízkém východě.

„Naše arabské země nejsou připraveny na revoluce, a dokonce ani na demokracii evropského typu a vzoru,“ vysvětloval patriarcha v nedávném dopise představitelům západních států. „Žádám Západ, aby rozhodně nepodporoval revoluce zde a v dalších částech arabského světa.“

V patriarchově rodné Sýrii vládní jednotky zabily stovky demonstrantů v reakci na pokračující masové demonstrace.**

Patriarcha řekl, že „sociální, náboženské a demografické“ faktory mohou vyvolat nestabilitu a násilí, pokud režimy budou svrženy, místo aby byly reformovány. Vyzval k „evoluci, ne k revoluci" a řekl, že představitelé západních zemí by měli prosazovat reformy.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

**„Žádejte hlavy arabských států, aby pracovaly pro skutečný rozvoj, a požadujte jasný, smělý plán,“ prohlásil. „Ale nepodporujte revoluce!“

Představitelé arabských zemí by měli být vyzváni k rozvoji demokratických struktur, svobody a dodržování lidských práv a v této činnosti by měli být podporováni,“ napsal patriarcha Gregorios, duchovní vůdce 1,6 milionu melchitských katolíků. **

Řekl, že arabští představitelé by měli být rovněž „podporováni v prosazování systémů zdravotní a sociální péče a bydlení,“ aby se zmírnily hospodářské potíže, jež vyvolaly mnohé z těchto revolucí.

Patriarcha popsal nestabilitu Sýrie, která se vyznačuje sílícími veřejnými protesty a stále násilnějšími reakcemi vlády prezidenta Bašára al-Asada, jako „tragickou situaci“ pro všechny zúčastněné.

Odmítl však představu svržení vlády. Mnozí syrští křesťané nepodporují protesty a obávají se, že náhlý konec Asadova režimu by uvrhl zemi do sektářského boje o moc srovnatelného s následky války v Iráku.

„Situace je už velmi špatná,“ poznamenává patriarcha Gregorios a cituje zprávy o „organizovaném zločinu, loupežích, strachu, šíření hrůzy a zvěstech o ohrožení kostelů… To vše vytváří trauma.“

Sýrie se současnou vládou zvládá udržet křehkou rovnováhu mezi muslimskou většinou a křesťanskou menšinou. Patriarcha popsal zemi jako „model osvědčeného a otevřeného sekularismu“ a řekl, že Damašek je „jedním z nejdůležitějších měst, pokud jde o přítomnost křesťanů v arabském světě“.

Avšak tato přítomnost by mohla skončit, pokud by náhlé mocenské vakuum umožnilo islámským a dalším extremistům bojovat o ovládnutí země. „Obzvláště křesťané jsou velmi zranitelní tváří v tvář krizím a krvavé revoluci,“ uvedl patriarcha.

„Křesťané budou prvními obětmi těchto revolucí, zejména v Sýrii. Okamžitě bude následovat nová vlna emigrace.“

Patriarcha Gregorios rovněž požádal Západ, aby upřednostnil izraelsko-palestinský mírový proces. Řekl, že výsledek tohoto projektu, který se v loňském roce zastavil kvůli otázce izraelských osad, bude rozhodující pro budoucnost křesťanství na Blízkém východě.


Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.