Mons. Jan Vokál převzal úřad královéhradeckého biskupa

16.05.2011, Královehradecké biskupství - tisková zpráva


Sobota 14. května 2011 se v královéhradecké diecézi nesla v duchu oslav, vítání a radosti. Po více jak roční sedisvakanci, kdy diecéze neměla svého sídelního biskupa, se během slavnostní bohoslužby v katedrále Svatého Ducha od 15.00 hodin ujal služby diecézního biskupa v Hradci Králové Mons. Jan Vokál.**

V katedrále bylo slavnostnímu aktu přítomno přes 800 lidí, dalších více než 400 sledovalo dění na obrazovce u katedrály a téměř 300 na obrazovce v kostele Nanebevzetí Panny Marie.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Mezi vzácnými hosty byli čeští a moravští biskupové, apoštolský nuncius v ČR Mons. Diego Causero, jeho předchůdce Mons. Erwin Josef Ender, dále emeritní vratislavský arcibiskup kardinál Henryk Roman Gulbinowicz, biskupové ze sousedních polských diecézí Legnica (sídelní biskup Mons. Stefan Cichy) a Świdnica (světící biskup Mons. Adam Bałabuch) a zástupci slovenského a německého episkopátu. Nechyběli představitelé veřejného života – primátor města Hradec Králové Zdeněk Fink, který nad akcí převzal záštitu, ministr zdravotnictví Leoš Heger, hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc, 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek a 1. náměstek hejtmana kraje Vysočina Vladimír Novotný, na jejichž území se královéhradecká diecéze z převážné části nachází. Své čestné místo měla v katedrále maminka nového biskupa paní Anna Vokálová a nejbližší příbuzní a přátelé.

Slavnost začala za zvuku zvonů (včetně mohutného Augustina na Bílé věži) a fanfár liturgickým průvodem od budovy biskupství. U vchodu do katedrály pozdravil nového biskupa probošt katedrální kapituly Mons. Josef Kajnek, světící královéhradecký biskup a dosavadní administrátor diecéze, a dal mu políbit kříž. Tento kříž podle tradice vyřezal pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic. Arcibiskup Dominik Duka zahájil bohoslužbu znamením kříže. Pak následovalo přečtení apoštolského listu – papežské jmenovací buly v latině a následně v češtině. Poté předal arcibiskup Dominik Duka biskupovi Janu Vokálovi biskupskou berlu a ten se přesunul k biskupské katedře, čímž byl završen akt předání úřadu.

Následovala bohoslužba slova a homilie, již přednesl arcibiskup Duka: „Láska, na které je možné postavit rodinu, společnost, stát i církev, musí v sobě obsahovat vědomí, že milovat znamená sloužit. ... Otče biskupe Jene, přeji ti do služby oheň Ducha svatého, světlo, schopnost rozlišovat a potřebnou odvahu nikdy nerezignovat a vždycky věřit, že každý člověk je můj bratr a sestra.“ Prosby přečetli dva mladí lidé a mezi obětními dary byly kromě chleba a vína přineseny také štola a dárek od ministrantů z jejich diecézního setkání.

V závěru mše svaté nového biskupa pozdravili zástupci rodin, kteří mu děkovali za to, že náročnou službu přijal, a dále jáhnů a kněží, kteří potvrdili svůj slib poslušnosti novému diecéznímu biskupovi. Následovala zdravice apoštolského nuncia Mons. Diega Causeura, který vyzval lid, aby svého nového biskupa podporoval modlitbou a pomocí, a biskupovi Janovi připomněl jeho nové povinnosti biskupa: „Stal ses biskupem, abys sloužil a miloval službou slova, eucharistie a milosrdenství. Povzbuzuj kněze ke slavení svátostí, setkávej se s kněžími pravidelně, protože potřebují tvojí lásku a podporu.“

Ve svém pozdravu pak biskup Jan zopakoval priority své biskupské služby, které představil již novinářům během dopolední tiskové konference. Patří mezi ně především pastorace, úzká spolupráce s kněžími diecéze, seminaristy a zvláštní pozornost chce nový pastýř také věnovat rodině v celé její šíři, od dětí po seniory. Biskup požádal všechny o spolupráci, ale také o trpělivost s jeho nedokonalostmi, pomoc a modlitbu za jeho službu. Následně pozdravil zahraniční hosty v italštině, němčině, v polštině a angličtině.

Po skončení mše svaté se na náměstí před katedrálou konal slavnostní přípitek veřejnosti s novým biskupem, kterého pozdravili představitelé města, třech (výše zmíněných) krajů a jeho předchůdce Mons. Dominik Duka OP. Celé setkání moderoval P. Miloslav Fiala OPraem.

Na veřejný program navázalo krátké a velmi vzácné setkání královéhradeckých biskupů tří generací – arcibiskupa Karla Otčenáška navštívili v biskupské rezidenci arcibiskup Dominik Duka OP a nový biskup Jan Vokál. Ti se potom odebrali mezi pozvané hosty na recepci do Nového Adalbertina. Nový biskup zde přijal řadu gratulací.


Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.