Irácký katolický kostel zasažen bombou umístěnou v automobilu - 23 zraněných

12.08.2011, Catholic News Agency


Při bombovém útoku na katolický kostel v iráckém městě Kirkúku bylo zraněno 23 lidí – dva jsou v kritickém stavu.

Bomba byla odpálena 2. srpna asi v půl šesté ráno před kostelem Svaté rodiny, jenž patří syrské katolické církvi. Ve stejné době bezpečnostní síly zneškodnily ještě dvě podobné bomby v automobilech zaparkovaných před dalšími dvěma křesťanskými kostely v severoiráckém městě.

„Teroristé nás chtějí donutit, abychom z Iráku uprchli, ale to se jim nepodaří,“ řekl agentuře Associated Press místní kněz otec Haithem Akram. **

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

„Zůstaneme ve své zemi. Iráčtí křesťané jsou snadnými cíli, protože nemají milici, která by je chránila. Teroristé nás chtějí zastrašit, ale v tom neuspějí.“

Bomba poškodila kostel a blízké domy. Farář, otec Imad Yalda, byl v té době v kostele sám a výbuch jej zranil. Dále bylo zraněno 22 místních obyvatel.

Útok přišel na začátku muslimského svatého měsíce ramadánu. Zodpovědnost pravděpodobně nesou islámští militanti.

„Byl jsem v šoku, navštívil jsem tuto čtvrť a nemocnici a mnoho lidí plakalo. Je to smutné, protože to má být měsíc půstu, modlitby a snahy konat dobro. Jsme šokováni a opravdu smutní,“ řekl vatikánskému rozhlasu arcibiskup Louis Sako z Kirkúku.

Tento bombový útok je zatím poslední v dlouhém násilném tažení proti křesťanům v Iráku.

Odhaduje se, že od americké invaze v roce 2003 ze země uprchl téměř milion křesťanů. Mnoho se jich také přestěhovalo do severních měst jako Kirkúk a Erbil, která jsou považována za bezpečnější, a proto jsou v nich větší křesťanské komunity.

„Nečekali jsme takové akce proti křesťanům. Ale myslím si, že je to i politický útok. A zabezpečení stále není úplně nejlepší,“ řekl arcibiskup Sako.

„Snažíme se vytvořit most vztahů s našimi muslimskými bratry a sestrami. Mnoho, mnoho lidí mi volalo a tento útok odsoudili. Požádám imámy, šíitské i sunnitské, aby mluvili o tomto nelidském útoku a odsoudili jej a aby lidem říkali, že takové násilí je proti Bohu a proti náboženství.“

Útok přišel v den, kdy byli v Bagdádu tři muži odsouzeni k smrti za účast na přepadení kostela loni v říjnu, kdy bylo zabito 68 lidí. Čtvrtý muž byl odsouzen na 20 let.

Útok na kostel Panny Marie ustavičné pomoci byl doposud nejkrvavějším úderem proti iráckým křesťanům. Islámští teroristé vtrhli do kostela během mše, stříleli na kněze i věřící a poté odpálili výbušniny, které měli připevněné na těle.

Čtyři muži byli obviněni z organizování a přípravy útoku. Mají měsíční lhůtu, během níž se mohou proti trestu odvolat.


Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.